Padl rozsudek za smrtelnou nehodu v Brně. Dvouletá holčička zemřela z hloupého důvodu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
deti na odrazedlech
Zdroj: Profimedia

Tragédií, ke které došlo loni v květnu v Brně, se ve středu zabýval brněnský městský soud. Nehoda, při které přišla o život teprve devatenáctiměsíční holčička, byla dle soudu zaviněna řidičkou luxusního SUV. Ta dostala nepravomocný podmíněný trest. Státní zástupkyně ale žádá trest i pro matku zemřelého dítěte, jak píše Právo.

Nešťastná událost se odehrála v klidné ulici, na které v podstatě nejezdí auta. Holčička si hrála s ostatními dětmi před domem pod dohledem svojí matky a několika dalších dospělých. Když se její matka na chvíli otočila, holčička nasedla na odrážedlo jednoho z dětí a ujela asi 25 metrů. Jakmile ji matka zpozorovala, vyrazila za ní, ale už bylo pozdě.

Řidička z auta neviděla téměř nic

Ve stejné chvíli, kdy se dívenka rozjela, odbočila do ulice nacházející se v klidné části brněnských Malomeřic žena v jednom z největších vyráběných mercedesů. Jela sice pomalu, ale kvůli proporcím svého vozidla neměla dostatečný bezpečný rozhled. Znalec u soudu uvedl, že neviděla celých devět metrů před auto.

Děvčátko na odrážedle dojelo na retardér a otočilo se na volající matku, když se k němu začalo blížit pomalu jedoucí auto. Svědci nehody očekávali, že řidič dítě ve vozovce uvidí a zastaví, to se ale nestalo. Řidička neviděla dítě ani retardér a do holčičky narazila. Okamžitě byla přivolána záchranná služba.

I přes veškeré snahy záchranářů však dívka na místě zemřela. „Na místě zasahovaly dvě posádky a inspektor provozu. Dítě utrpělo vážná zranění a záchranáři je na místě oživovali. Bohužel i přes resuscitaci dítě zemřelo,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.

„Byla jsem od ní pár metrů a hned jsem se rozběhla. Jenže auto ji přejelo. Řidička vystoupila, byla v šoku, hned jsme volali sanitku. Snažili jsme se malou oživovat, ale když jsem to viděla, bylo jasné, že už je všechno zbytečné,“ popsala detaily neštěstí jedna z přítomných sousedek.

Obě ženy vinu popírají

Obžalovaná byla i matka holčičky. „Nechala ji bez dozoru, neviděla, že nasedla na odrážedlo a odjela 25 metrů daleko. Stejně jako ostatní matky prostor před domy považovala za bezpečné místo a spoléhala, že do ulice nikdo cizí nejezdí. Je jasné, že již byla potrestána nejvyšším trestem, když přišla o své dítě, ale právě s ohledem na to, že se nedoznala a že došlo ke smrti, není namístě upustit od potrestání,“ řekla státní zástupkyně a matce navrhla podmínku.

„Matka ani řidička si nechtějí připustit zavinění smrti dítěte, ale objektivní okolnosti tomu nasvědčují. Řidička řídila vůz, ačkoli s ohledem na konstrukci auta a svou tělesnou konstituci neměla z vozidla řádný výhled. Nelze akceptovat, že jede, kam nevidí,“ zdůraznila žalobkyně.

Advokáti obou obžalovaných svorně oponovali, že jejich klientky jsou nevinné. „Odbočovala s veškerou opatrností, a pokud dítě neviděla, bylo tomu z objektivních důvodů. Nemohla fatálnímu následku nijak zabránit,“ tvrdil obhájce řidičky, která se po nehodě psychicky zhroutila.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články