Čeští muži čím dál více čelí domácímu násilí. Z jejich emotivní výpovědi až mrazí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nasili muzi
Zdroj: Lopoto/Shutterstock.com

Více se mluví o domácím násilí na ženách, a přitom jsou muži poměrně opomíjeni, přestože na nich je domácí násilí pácháno čím dál častěji. I takové totiž Liga otevřených mužů řeší a dodává, že muži se bojí připustit, že jsou obětí. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Podobnou nepříjemnou zkušenost má i čtyřiadvacetiletý Ondřej z Klatovska. Ten se svěřil, že ve vztahu čelil urážkám, výhružkám, vydírání i fyzickému násilí, které podle jeho slov bylo ke konci vztahu na denním pořádku.

„Začalo to nenápadně. Strkala do mě a dávala mi ze srandy facky, občas měla výbuchy vzteku. Časem se ale vše zintenzivnilo a její útoky začaly být čím dál častější,“ svěřil se mladík s nepříjemnou zkušeností CNN Prima NEWS.

Muži si nevědí moc rady, tvrdí terapeutka

Monika Farkašová, terapeutka, vidí problém především v tom, že muži si často s na sobě páchaném domácím násilím nevědí moc rady, a určitě se v mnoha takovýchto případech dokonce stydí a nikomu nic neříkají.

„Zažili jsme muže, kteří si řeknou, že i když dostanou pár ran, nevědí, co s tím mají dělat. V některých případech může být násilí také oboustranné. Některé ženy nejdou daleko pro ránu,“ řekla k problému terapeutka.

I Ondřej potvrdil, že se o všem styděl s někým mluvit. „Problém byl, že já jí to nedokázal vrátit. Byla menší, drobnější a nepřišlo mi to správné. Navíc jsem se styděl o tom mluvit. Byl to můj první vážný vztah,“ řekl.

Podle informací CNN Prima NEWS muži pomohlo především to, že vyhledal pomoc psychologa, který mu dokázal pomoci pochopit, že takovéto jednání není v pořádku. „Pak jsme se s přítelkyní rozešli,“ řekl muž.

Málo z nás si připustí domácí násilí

Nezisková organizace Liga otevřených mužů ve svém průzkumu uveřejnila informaci, že až 13 procent Čechů má problémy se zvládáním vzteku. A zhruba jen 10 procent lidí si připouští fakt, že se stali obětí fyzického, psychického či verbálního útoku.

Existuje i program pro muže, jak reagovat na ženy, které se na nich dopouští domácího násilí. „Učíme muže, jak včas rozeznávat, že narůstá vztek tak, aby nedocházelo k ventilování na ty nejbližší. A dostáváme zpětné vazby od partnerek,“ popsala Farkašová.

Organizace působí v Praze a v Plzni a jejím programem už prošly desítky mužů. Nejmladšímu účastníkovi bylo teprve osmnáct let a nejstaršímu muži bylo osmdesát.

Autor: Ivan Glaser



Související články