Paliativní sanitka splnila poslední přání již dvěma uprchlíkům z Ukrajiny

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ambulance
Zdroje: OgnjenO / Shutterstock.com

Sdružení Girasole je charitativní organizací, která mimo jiné provozuje domácí hospic a disponuje první paliativní sanitkou v Čechách. Pomocí této speciálně vybavené sanitky pomáhá lidem splnit poslední přání. A nebojí se ani cesty na Ukrajinu, jak nyní ukázal příběh paní Natalie. Není však jedinou umírající, kterou sanitka dovezla zpět na Ukrajinu.

Paliativní péče je soubor opatření zaměřených na komplexní zlepšení situace umírajících lidí. Paliativní péče je poskytována ve většině velkých městech Česka, ale paliativní sanitku vlastní zatím jen organizace Girasole, která plní poslední přání napříč republikou.

Útěk před válkou odhalil vážnou nemoc

Paní Natalie utíkala před válkou a v Česku našla bezpečí a druhý domov. Bohužel začala mít na podzim zdravotní problémy a následná zdravotní prohlídka odhalila rakovinu.

„Natalii diagnostikovali rakovinu, která zasáhla nemilosrdně její mozek a rozšířila se dál v jejím těle. Z vitální ženy se najednou stal člověk upoutaný na lůžko. Slabá žena na pokraji sil, na hranici života a smrti,“ řekl ředitel Girasole Miroslav Prchal pro server Novinky.

Posledním přáním pacientky bylo vrátit se domů a zemřít u své rodiny na Ukrajině. Situaci paní Natalii pomáhala řešit jak nemocnice Masarykův onkologický ústav v Brně, tak čeští přátelé a v neposlední řadě i organizace Girasole.

„Riziko úmrtí při cestě bylo velké, ale vůle Natalie ještě větší,“ pokračuje Prchal ve vyprávění dojemného příběhu.

Příběh měl nakonec šťastný konec a paní Natalie dlouhou cestu na Ukrajinu zvládla a nyní je již se svou rodinou. Dle odhadů lékařů jí zbývají poslední dny života.

Příběh lékaře Yevhenija

Není to však jediný případ, kdy organizace Girasole pomohla s cestou na Ukrajinu. Stejnou cestu absolvovala paliativní sanitka již v červenci s panem Yevhenijem.

Lékař utekl se svou ženou z Ukrajiny, aby se zachránili před válkou. V Čechách se Yevhenijovi udělalo špatně a přišla další rána: rakovina slinivky v pokročilém stádiu.

Stejně jako paní Natalie si i on přál zemřít mezi svými nejbližšími v Kyjevě. Pomocí sanitky se cesta povedla a Yevhenij strávil posledních 10 dní svého života se svou ženou a svými nejbližšími ve své rodné zemi.

Z Ukrajiny pak organizaci poslal poděkování formou videa.

Zdroj: Girasole, Novinky, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články