Německo posílá Ukrajině tanky. Putin vyhrožuje novými zbraněmi a Pavel chce Ukrajinu v NATO

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vladimir Putin
Zdroj: Profimedia

Ruská ofenziva pravděpodobně vyvrcholí v dubnu, jelikož ale Putin přecenil své síly, žádné velké úspěchy zemi nepřinese. To si myslí analytici z Institutu pro studium války, podle kterých navíc Rusko vytvoří příhodné podmínky pro ukrajinský protiútok.

Ve svém projevu k 80. výročí ukončení bitvy u Stalingradu přirovnal Putin válku proti Ukrajině k boji proti nacistickému Německu. K rozhodnutí Německa poslat na Ukrajinu tanky uvedl, že se historie opakuje, píše server BBC.

„Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Opět nás ohrožují německé tanky Leopard,“ řekl podle webu doslova ruský prezident. I díky této dodávce tanků bude podle ISW duben ideálním obdobím, kdy by mohla Ukrajina zahájit silný protiútok.

Berlín souhlasil s vysláním 14 tanků Leopard 2 na Ukrajinu už před časem. Nyní situace přiměla ruskou společnost Fores – energetickou firmu se sídlem na Uralu – nabídnout pět milionů rublů prvnímu ruskému vojákovi, který některý z tanků zničí nebo přivlastní.

Ideologie nacismu je hrozbou pro naši zemi

Během svého proslovu Putin několikrát uvedl, že je mu líto, že se i v dnešní době ideologie nacismu ukazuje jako nebezpečná hrozba pro jeho zemi. BBC upozorňuje, že mimo jiné naznačil, že s novými zbraněmi od nepřátel bude muset Rusko také použít silnější vybavení, které má v záloze.

„Znovu a znovu musíme odrážet agresi kolektivního Západu,“ řekl a varoval také Německo, že Moskva má připravenou odpověď pro každou zemi, která se pokusí Rusko ohrožovat.

Pavel: Západ by měl poslat zbraní víc

Podle nově zvoleného českého prezidenta Petra Pavla by měla mít Ukrajina podporu, co se týče posílání zbraní, od Západu daleko větší. V rozhovoru s francouzskou agenturou AFP řekl, že spojenci by měli při podpoře Ukrajiny projevit více odvahy.

„Pokud jde o konvenční zbraně, pak skutečně nevidím žádný důvod k limitům. Bez obrněné techniky, bezpilotních prostředků, dělostřelectva a raketových systémů delšího dosahu, ale výhledově možná i bez nadzvukového letectva se Ukrajina opravdu s takto těžkým protivníkem nedokáže vypořádat,“ citují jeho slova Novinky.

Podle zahraničního serveru France24 pak uvedl, že by nikdo neměl Ukrajině bránit v tom, aby se stala členem NATO. „Jsem hrdý na to, že má země Ukrajině pomáhá,“ říká Pavel. Česká republika byla vůbec první západní zemí, která poslala na Ukrajinu tanky, připomíná pak BBC.

Zdroj: Institut pro studium války, BBC, Novinky, France24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články