Pavel si není jistý, zda by v 2. kole voleb dal hlas Nerudové. Podle voličů si podkopal vlastní nohy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr pavel
Zdroj: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Kandidát na prezidenta Petr Pavel si není úplně jistý, zda by v případě, že se do druhého kola dostane Danuše Nerudová s Andrejem Babišem, volil právě Nerudovou. Uvedl to během středečního výjezdu po Jihomoravském kraji v Brně a Židlochovicích. Upozornil ale, že Babiše by nevolil nikdy.

„Zpočátku jsem měl celkem jasno, ale musím říct, že teď – po tom, co se dozvídám, a také i z častějších osobních kontaktů – bych ještě asi vážil,“ uvedl Pavel v rozhovoru pro Deník N. Dodal, že u Babiše má jasno. Nevolil by ho, protože mu vadí jeho snaha „orbanizovat Česko“.

Podle serveru Novinky je jedním z důvodů Pavlových úvah i to, že manžel Nerudové Babišovi v roce 2008 asistoval během fúze Agrofertu a Agropolu. Generál nicméně dodal, že by se rozhodoval až na poslední chvíli, takže zatím nic není jasné.

„Některé věci, které se objevují kolem Danuše Nerudové, mně trochu nahání obavy, a proto nechci říct kategoricky ano, nebo ne. Ale vyhodnotím si to až těsně předtím,“ řekl podle Deníku N.

Podkopává si vlastní nohy

Petr Pavel se se svým vyjádřením svěřil i na twitteru, kde se ale přílišné chvály voličů nedočkal. „Mým největším soupeřem je populismus a snaha Andreje Babiše orbanizovat Česko, jeho bych nikdy nepodpořil a v žádném případě nevolil. Na otázku, zda si myslím, že by Danuše Nerudová byla dobrou prezidentkou odpovídám upřímně – mám o tom pochybnosti,“ shrnul.

Dodal, že obava z toho, co by na Hradě představoval Andrej Babiš, je stále větší. „Právě jste ztratil jeden hlas. Pomohl jste mi rozseknout dilema jestli vy, nebo Danuše Nerudová,“ napsal Pavlovi jeden z jeho sledujících. Stejný názor mají i lidé v komentářích na iDNES. „Tímhle Pavel ztratil jakoukoli mojí podporu. Podkopal si vlastní nohy,“ napsal další.

„Na názor máte právo a máte i právo si o sobě myslet, že jste spasitelem a jediným správným protikandidátem proti AB. Já si zase myslím, že vy jako bývalý komunista (já vím, naivita, chyba a blablabla) nemáte 30 let po převratu na Hradě co dělat, vlastně vůbec kandidovat,“ vzkázal mu další.

Nerudová by Pavla volila

Vyjádření Petra Pavla se dotkla i Miroslava Kalouska, který k celé situaci napsal: „Myslel jsem, že ať podporujeme Petra Pavla, nebo Danuši Nerudovou, máme všichni jasno: Největší zlo je Babiš a podpoříme proti němu jednoho, či druhého. Zřejmě to u exkomunistů tak jasné není, krev není voda. Nejlépe tedy bude žádného exkomunistu nevolit.

Na slova Petra Pavla sama Danuše Nerudová reagovala s tím, že ona by jej v druhém kole proti Andreji Babišovi podpořila. „Prezident nebo prezidentka nesmí v klíčových okamžicích lavírovat. Musí udělat, co je v zájmu země. I přes silné výhrady, které vůči panu Pavlovi mám, bych ho v druhém kole proti Andreji Babišovi samozřejmě podpořila,“ uvedla na twitteru.

Zdroj: Deník N, iDNES, Twitter, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články