Pekarová Adamová přišla s návrhem, jak pomoci kultuře. Nerozumí tomu, zlobí se Zaorálek

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pekarova adamova marketa
Zdroj: Profimedia

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poslala ministrovi kultury dopis s návrhy pro podporu umělecké scény v době koronavirové krize. „Popíráte vámi prosazovanou neoliberální politiku,“ vzkázal jí ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Pekarová Adamcová v šesti bodech shrnula návrhy možných změn, které by pomohly kulturní sféře lépe se vypořádat se současnými vládními omezeními. Model, který byl inspirován Berlínem, je však podle Zaorálka nemožné adaptovat na české prostředí.

Prudkou reakci ministra kultury odsoudil spolustraník Adamové Miroslav Kalousek.

Vláda nechala umělce finančně vykrvácet, říká předsedkyně TOP 09

„Napsala jsem ministru Zaorálkovi dopis s návrhy, jak zachránit naši kulturu. Ministr se totiž nemůže jen tvářit, že něco dělá. Chce to činy! Dnes už nejde o to, jestli se podnikatelům v oblasti živé kultury umožní vydělávat. Dnes jde o to, jestli jim vláda vůbec umožní přežít,“ uvedla Adamová na sociálních sítích.

Jako příklad dobrého řešení uvádí dotaci 500 milionů eur, které dostali berlínští umělci, a kritizuje pomalé a nedostatečné kompenzace v České republice.

Navrhuje také zjednodušení formulářů pro žádost o dotaci nebo zveřejnění konkrétního plánu pro následující rok.

Zaorálek se proti nařčení z nedostatečné snahy o řešení situace prudce ohradil

Ministr kultury odpověděl na dopis rozhořčeným statusem: „Návrh Markéty Adamové na řešení dopadů současné krize na kulturu dokládá její absolutní neznalost fungování české kultury. A to pomíjím fakt, že požadování dotací a podpor od státu je popřením neoliberální politiky, kterou ona a strana TOP 09 prosazuje. Dialog ale rád povedu s kýmkoliv,“ uvedl.

„Planá gesta v podobě psaní otevřených dopisů Vám sice možná přinesou lajky na sociálních sítích, řešení věci ale nepřiblíží,“ dodal.

Ke kauze se vyjádřil i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Kalousek: „Pane ministře, že jste historicky nejhorší a nejméně kompetentní ministr kultury, slyším v kulturní obci zleva zprava. To mě nepřekvapuje. Domníval jsem se ale, že jste diplomat. Kde berete tu drzost takhle hovořit s dámou a s poslankyní? Neumíte svoji práci, a navíc jste buran,“ okomentoval na twitteru.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články