Pekarová Adamová promluvila o prodeji Budvaru. Za její slova ji kritizuje opozice i kolegové z koalice

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pekarova Adamova Marketa
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia'

Velká vlna nevole se zvedla proti prohlášení šéfky vládní strany TOP 09 z tohoto úterý. Markéta Pekarová Adamová v něm mimochodem navrhuje zprivatizovat některý státní majetek. Předsedkyně Poslanecké sněmovny pak Právu řekla, že má na mysli třeba státní pivovar Budějovický Budvar. Proti tomu se ohradila nejen opozice, ale také její kolegové z vládních stran.

TOP 09 ve své tiskové zprávě představila usnesení jejich zastupitelstva. V něm apeluje především na to, aby stát konsolidoval veřejné peníze a pokusil se co nejvíce snížit aktuální státní deficit. A to použitím jak dlouhodobých, tak i krátkodobých prostředků.

Právě mezi ty krátkodobé patří i prodej státního majetku. „Týká se to jak snížení objemu nemovitého majetku, tak firem ve výhradním, nebo částečném vlastnictví státu,“ stojí v prohlášení.

Stát podle ní nemá vlastnit pivovar

Předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová tuto myšlenku rozvedla v rozhovoru pro deník Právo. Podle ní je hned první státní firmou takzvaně „na ráně“ Budějovický Budvar.

„Od nás neuslyšíte slova o národním pivovaru jako rodinném stříbru. Jednoduše proto, že jde o naprostý nesmysl, a stejně jako nemáme mít národní lihovar nebo masokombinát, nevidíme důvod, proč by zrovna pivovar měl být výjimkou,“ vysvětlila v rozhovoru pro Právo.

Ohradilo se ANO i SPD

Svými slovy o „rodinném stříbru“ politička zřejmě narážela na výroky Aleny Schillerové z hnutí ANO, která tak titulovala pivovar v roce 2019 při jeho návštěvě. Její reakce tak na sebe nenechala příliš dlouho čekat.

„Je to prosperující národní podnik a názor Markéty Pekarové Adamové o tom, že by měl být zprivatizován, mě šokoval. Jakožto národní pivovar patří každému z nás, a tak by to také mělo zůstat. Je to chlouba České republiky,“ napsala na svém facebooku.

Vzápětí se přidal i další opoziční politik, a to předseda SPD Tomio Okamura. Ten ale z úmyslu obvinil rovnou celou stávající vládu.

„To chce Fialova vláda rozprodat i to poslední, co ještě Česká republika vlastní a co přináší peníze do státního rozpočtu? Prodej Budvaru může znamenat zánik této tradiční světoznámé české značky, jelikož na privatizaci a následnou koupi Budvaru dlouhá léta čeká americký pivovarnický gigant Anheuser-Busch,“ napsal na svůj oficiální facebookový účet.

Kolegové z koalice nesouhlasí

Vláda Petra Fialy ale za jedno není. Odmítavě se k návrhu vyjádřil například ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který jasně řekl, že pivovar se prodávat nebude.

Zbyněk Stanjura byl diplomatičtější a Právu sdělil, že nakládání se státním majetkem je nutné zefektivnit, zároveň ale doplnil, že rozprodávat jej nechce. Stejně to vidí také Josef Bernard z hnutí STAN. Sám premiér Petr Fiala se k situaci zatím jasně nevymezil.

Budějovický Budvar si na trhu vede velmi dobře. Nepoznamenala jej ani covidová krize. Podle Novinek loni dokonce jeho celkové tržby překovaly hranici třech miliard korun.

Zdroj: Novinky, Facebook, ČTK, TOP 09

Autor: Markéta MladáSouvisející články