PES bude nahrazen šesti vlnami rozvolňování, plánuje ministerstvo zdravotnictví

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
otevreni zahradek
Zdroj: Pablo Crusellas / Shutterstock

Protiepidemický systém ČR (PES) má být v případě slábnutí šíření koronavirové nákazy nahrazen šestistupňovým rozvolňováním, uvedla MF Dnes. První vlna odstartovala 12. dubna, další začne v pondělí.

O znění návrhu bude teprve hlasovat vláda, může se tedy ještě změnit.

Prioritou je otevření škol a školek, třetí vlna otevře obchody

V pondělí 26. dubna se obnoví praktická výuka a otevřou se školky i pro mladší děti. Otázkou však zůstává, kolik jich bude. Momentální podmínku pro jejich otevření, tedy průměrný týdenní přírůstek nově nakažených pod 100 na 100 tisíc obyvatel, splňují zatím pouze v Královéhradeckém a Karlovarském kraji.

Premiér Babiš chce dnes vládě navrhnout, aby se otevření školek řídilo epidemickými údaji z menších celků. „Já navrhnu ještě debatu, jestli bychom nešli až na okresy,“ řekl pro MF DNES.

Třetí vlna rozvolňování nastane 3. května a otevře obchody. Není ale zatím jasné, jestli všechny, nebo jen jejich část. Do škol se rotačně vrátí i žáci druhého stupně ZŠ, s omezenými podmínkami otevřou i galerie, lázně a kadeřnictví.

Další tři vlny nemají konkrétní data

Opatření zavedená po 3. květnu se nebudou vázat ke konkrétnímu dni, ale k počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden.

Čtvrtá vlna má nastat při poklesu pod 100 nakažených na 100 000 obyvatel, návrh rozvolnění zatím není znám.

V páté vlně, která nastane v době, kdy bude méně než 75 nakažených na 100 000 obyvatel, otevřou zahrádky restaurací.

Uvolní se i sportování uvnitř i venku a začne se s otevíráním hotelů. Ty mohou obsadit jen 20 procent kapacity a hosté se musí prokázat negativním testem.

Šestá vlna umožní návštěvu kina nebo divadla a otevření interiérů restaurací a hospod.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články