Petr Fiala dostal privilegium. O zahraniční politice se bude prezident Zeman bavit jen s ním

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
snemovna petr fiala
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Miloš Zeman se rozhodl, že zahraniční politiku bude řešit pouze s premiérem Petrem Fialou. Ostatní politiky ostře kritizoval, když mluvil pro Frekvenci 1. Nelíbí se mu ministr zahraničí Lipavský ani další čelní političtí představitelé.

O rozhovoru pro Prezidentský press klub na Frekvenci 1 i nformoval občany Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru. V něm probral Farského cestu do USA, zahraniční politice i zákonu o letošním zmrazení platů ústavních činitelů.

Co se týče zahraniční politiky, Zeman uvedl, že se bude jednoznačně bavit pouze s Fialou. „Já si myslím, že v nové situaci úplně stačí, jestliže se o zahraniční politice budu bavit pouze s premiérem,“ řekl. Za vlády Andreje Babiše ale neměl problém mluvit o problematice také s ostatními politiky.

Na každém si prezident něco našel

Zeman v interview dále prohlásil, že se mu nelíbí Lipavského výroky k olympijským hrám v Číně.

„Mé výhrady k ministru zahraničí už zazněly,“ řekl Zeman a připomněl tak situaci, kdy Lipavského za ministra nechtěl. V prosinci například server iDNES napsal, že Zeman Lipavskému doporučí, aby se kandidatury na ministra vzdal. Nakonec to Fialovi posvětil, protože se za něj premiér zaručil.

„Přiznávám se, že kdyby tato garance nebyla, tak bych i nadále odmítal jmenovat pana Lipavského,“ přiznal Zeman. Lipavského přitom označil „velmi slabého ministra“ a jako „slabý kus“ ve vládě.

Jak upozornil web Aktuálně.cz, kdyby Zeman nechtěl Lipavského jmenovat, mohlo by to vést i ke kompetenční žalobě, protože mu to nařizuje ústava.

Vystrčilovo vystupování v době své nemoci považuje Zeman za hyenismus

Prezident promluvil také o předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Vyčítá mu, že ho chtěl zbavit pravomocí během jeho nemoci.

„(…) předseda Senátu má bohužel u mě vroubek. To je slabé slovo. Jeho vystupování v době mé nemoci považuji za hyenismus,“ řekl na konto Miloše Vystrčila.

Poté, co se prezidentovi udělalo lépe, Vystrčil ovšem všechna jednání spojená s tématem převedení pravomocí na jiné ústavní činitele smetl ze stolu.

Pekarová ho svým výrokem nepřesvědčila

Na adresu předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové zase řekl: „No a setkat se s paní Pekarovou a bavit se s ní o zahraniční politice, když tomu vůbec nerozumí, pokládám za ztrátu času,“ kritizoval také její výrok na adresu premiéra Maďarska Viktora Orbána.

Ta před týdnemu uvedla, že by jej měli Maďaři co nejrychleji vyhnat z funkce. Proti těmto slovům se postavil i Institut Václava Klause, jenž vyzval k jejímu odvolání ze Sněmovny.

„Je to výrok naprosto nekvalifikovaný. Paní Pekarová bohužel dělá medvědí službu naší zahraniční politice, do které by se raději neměla vůbec plést. Je to hrubé vměšování do vnitřních záležitostí spřáteleného státu. Udělala by mnohem lépe, kdyby mlčela,“ dodal ještě Miloš Zeman.

Zdroj: Frekvence 1, Twitter, Přehledně24, iDNES, Aktuálně.cz,

Autor: Raina TomanováSouvisející články