Petr Pavel novelu o valorizaci důchodů podepíše. Podle Okamury hází důchodce přes palubu, lidé na sítích se ale prezidenta zastávají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Czech News Center / Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Petr Pavel podepíše státní novelu týkající se snížené valorizace důchodů. Zároveň uvedl, že má ale pochybnosti o její ústavnosti. Hodlá se proto obrátit na Ústavní soud v případě, že to neudělá hnutí ANO, které tuto možnost už před časem avizovalo.

„Zákon snižující valorizaci penzí jsem se rozhodl podepsat, mám však stále pochybnosti o tom, zda není v rozporu s Ústavou,“ citují prezidentova slova Novinky.

„Musím říct, že to rozhodování nebylo lehké, protože za stávajících okolností žádné řešení není dobré, a rozhodně ne dobré pro všechny. Snažil jsem se naslouchat argumentům vlády i opozice,“ doplnil.

Moudré rozhodnutí

Premiér Petr Fiala Pavlovo rozhodnutí uvítal. „Tato úprava je nesmírně důležitá, protože zabraňuje enormnímu nárůstu zadlužení naší země a zároveň zaručí všem, kteří pobírají důchody jejich zvýšení průměrně o 780 korun,“ řekl podle serveru iRozhlas.

Za moudré považuje prezidentovo rozhodnutí i ministr vnitra Vít Rakušan. „Dnešní prezidentovo rozhodnutí oceňuji. To, aby fungování našeho státu včetně důchodů bylo dlouhodobě udržitelné, je v zájmu každého z nás. Vládu teď čeká úkol přijít se zásadní reformou penzí pro budoucnost všech generací. Úkol, kterého se nebojíme,“ uvedl na twitteru.

Podpory se dočkal Petr Pavel i na své vlastní sociální síti. Lidé jeho rozhodnutí vnímají jako rozumné. „Žádná varianta z nabízených nebyla dobrá, ale toto rozhodnutí je lepší než nepodepsat,“ uvádí uživatel Miloš.

„Výborně. Pan prezident Petr Pavel učinil velmi moudré a správné rozhodnutí. Sláva mu,“ píše pak v komentářích na Novinkách pan Jan.

Důchodce přes palubu

Naopak zástupcům SPD a hnutí ANO se Pavlovo rozhodnutí nelíbí. „Prezident Petr Pavel se rozhodl hodit přes palubu tři miliony invalidních, starobních, vdovských a sirotčích důchodců. Pro SPD je to absolutně nepřijatelný postoj“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

Podle Andreje Babiše Petr Pavel promarnil první velkou příležitost, jak spojit společnost. „Je to škoda. A hlavně velké zklamání. Ale nevzdáváme to, za důchodce budeme bojovat dál,“ napsal na twitteru.

Jeho slova zpochybnil například Honza Provazník, který uvedl: „Víc zadlužit stát, aby jedna skupina lidí mohla dostat víc peněz = spojovat společnost. Oukej.“ „Kde jste byl, když Zeman léta rozděloval společnost a všechny antagonizoval? V jeho stínu a mlčel,“ vzkazuje pak Babišovi Pavel Telička.

Zdroj: iRozhlas, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články