Petr Pavel zvítězil v dalším prezidentském modelu. Dle agentury Ipsos je mezi ním a Andrejem Babišem větší rozdíl, než uvádí Median

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Petr Pavel
Zdroj: Profimedia

Agentura Ipsos zveřejnila aktuální výsledky prezidentského modelu, který zrealizovala pro podcast Insider, a stejně jako u agentury Median se poprvé na první místo dostal generál Petr Pavel.

K realizaci výzkumu došlo v rozmezí 7. až 12. října a zúčastnilo se ho 1 026 respondentů starších 18 let.

Pavel zvyšuje náskok

Dle aktuálních výsledků agentury IPSOS by v prezidentských volbách zvítězil Petr Pavel se ziskem 27,9 procent. Na druhém místě by pak skončil Andrej Babiš s 23,3 procenty. Třetí místo pak v modelu patří Danuši Nerudové s 16,9 procenty.

„Oproti červencové vlně zaznamenali nárůst preferencí Petr Pavel (z 23,8 %) i Danuše Nerudová (z 10,8 %), naopak významný pokles nastal u Andreje Babiše (z 31,7 %),“ uvádí autoři výzkumu.

Autoři se zaměřili i na voličské jádro. Babiš si stále drží podporu u občanů starších 60 let. Pavel má vyrovnanou podporu napříč generacemi a Nerudová si drží hlavní podporu ve věkové kategorii 18 až 29 let.

„Petr Pavel i Andrej Babiš mají podobně silné voličské jádro, nicméně Petr Pavel dosahuje výrazně vyššího potenciálu,“ uvádí agentura.

Jedná se tak o obdobné výsledky, jaké přinesla i agentura Median. V jejím zářijovém modelu Pavel získal 24 procent a Babiš 23,5 procent. Jednalo se tedy o menší rozdíl než u Ipsos.

U Danuše Nerudové, která i ve výzkumu Median skončila třetí, se pak jedná o rozdíl o celých 6,9 procent.

Kandidáti sbírají podpisy

Někteří kandidáti na prezidenta aktuálně sbírají potřebné podpisy. Nasbíráno má například bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Ten se vydal cestou sběru podpisů od senátorů. Z potřebných 10 má k dispozici 13 podpisů.

„Mou kandidaturu v pátek ministerstvo vnitra zaregistrovalo, předložil jsem arch se 13 podpisy končících, pokračujících i nově zvolených senátorů,“ sdělil podle ČTK Zima, který podpisy doložil v termínu. Ten byl pro archy s podpisy senátorů stanoven do 15. října.

Kandidáti, kteří sbírají podpisy od občanů, mají termín pro odevzdání do 8. listopadu. Brzy tak bude známý finální seznam kandidátů, kteří se boje o Hrad zúčastní.

Dle ČTK pak potřebný počet podpisů od občanů již potvrdili Petr Pavel, Danuše Nerudová, Tomáš Březina či Alena Vitásková.

Svůj záměr opětovně kandidovat oznámil i Pavel Fischer. I on již odevzdal arch, na kterém bylo 51 podpisů senátorů a poslanců.

Fischer se pak v rámci předvolební kampaně vyjádřil například k otázce zákona o stejnopohlavním manželství.

„Bude-li mít za sebou robustní podporu Parlamentu a bude-li v souladu s právními a ústavními pravidly, tak bych ho podepsal,“ uvedl pro iDNES k tématu, které bude jedním z velkých témat prezidentské kampaně.

Zdroj: Ipsos, iDNES, ČTK, Přehledně24, Median

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články