Piráti a STAN zaměřují svůj volební program na zvýšení daní. Přišlo by s nimi euro

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pirati STAN volebni program
Zdroj: Daniel Cernovsky / CNC / Profimedia

Koalice Piráti a STAN představila svůj volební program pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny. K nastudování je na jejích oficiálních stránkách. „Země se v posledních letech nevyvíjí správným směrem,“ cituje šéfa Starostů a nezávislých (STAN) Víta Rakušana ekonomický deník E15. „Chceme moderní stát, nezpochybnitelné svobody jednotlivce a pochopení pro ty, kteří neměli moc štěstí,“ dodal. Některé body programu vám přinášíme v našem přehledu.

Lidé na svobodu uslyší

Celý minulý rok spousta Čechů volala po svobodě. V nařízeních, která nám přikazovala nosit roušky, viděli občané omezování osobní svobody. A právě na přísliby svobody by mohli voliči Pirátů a STAN slyšet.

Ti mají v plánu zastávat se těch, kteří neměli moc štěstí. V této koalici by tedy měli mít zastání lidé, o kterých se prezident Miloš Zeman během náročného roku vyjádřil tak, že jich nebude žádná škoda, protože se tím ukáže, že jsou neschopní.

Řešení vidí ve zrušení daňových výjimek

Zaměřit se chtějí na veřejné služby. Hodlají šetřit ve výdajích státu a zlepšit výběr daní. Pokud by se po říjnových volbách podíleli na vládnutí, zruší daňové výjimky a zvýší některé daně, například daň z komerčních nemovitostí.

Co se týče daní, stále mají v plánu zlegalizovat prodej marihuany a tím získávat do vládní kasy daň z prodeje konopí.
Těmito kroky by chtěli snížit schodek veřejných financí pod tři procenta HDP.

Pod jejich vládou bychom přijali euro

Velkým plánovaným krokem je také jejich plán přijetí eura, což by mělo také výrazně přispět ke stabilizování ekonomiky. Cílem by měl být pouze vstup do Evropského mechanismu směnných kursů II, ale to je v podstatě to samé jako přijetí eura jako takového.

Téměř všechny země, které tento krok podstoupily, přijaly euro za svou měnu hned po několika letech. Jediné Dánsko má z přijetí eura trvalou výjimku.

Co se týče školství, má koalice také jasnou vizi. Chce například propagaci a vrácení prestiže výuce řemesel. Zaměří se na podporu kariérního poradenství, kvalitní výuku cizích jazyků a kritické myšlení studentů, což v České republice celkem zaostává a doposud se na to nebral moc velký zřetel.

Autor: Julie BordášováSouvisející články