Piráti chtějí snížit daň na ovoce a zeleninu, zvýšili by ji naopak u slazených nápojů. Jednají také o zvýšení rodičovské

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
piratska strana
Zdroj: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

Piráti ve Sněmovně přestavili svůj návrh, ve kterém říkají, že by DPH u ovoce a zeleniny měla být snížena z 15 na 10 %. Naopak by si představovali, že pro finanční vyrovnání by se měla daň zvýšit u slazených nápojů. Kromě toho chtějí jednat o zvýšení rodičovské o 75 000 korun.

„Polovina Čechů nesní denně ani jednu porci ovoce ani zeleniny. Nemůžeme se stravovat pouze houskami,“ řekl podle iDNES šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek s tím, že snížení daně na tyto zdravé potraviny by mohlo situaci změnit.

Zdravý životní styl Čechů by navíc měl podpořit i fakt, že by se zároveň zvýšila daň z 15 na 21 % u sladkých nápojů. Ty jsou jedním z největších problémů, co se týká obezity a cukrovky především u mladých lidí. Jelikož by se daně snížily i zvýšily, šlo by o rozpočtově neutrální změnu.

„Ovoce a zelenina jsou opravdu předražené a žít v dnešní době zdravě je komplikované. Považuji nápad Pirátů za dobrý,“ říká pro Přehledně24 pětatřicetiletý Ondřej z Prahy. Jinak to ale vidí někteří politici.

Soutěžíte s Babišem?

Například Miroslav Kalousek si na svém twitteru do Pirátů rýpnul: „Pane Bože. Uznávám, že je to zdravější, než Babišovo snížení DPH u točeného piva, ale systémově je to úplně stejná hloupost. To vážně neumíte nic jiného, než soutěžit s populistou jeho vlastními populistickými nápady?“ napsal.

„Byli bychom neradi, aby lidé šetřili na potravinách pro zdravý život,“ řekl Michálek podle CNN Prima NEWS, který si za návrhem Pirátské strany stojí. Podle jeho slov ho podpořili už ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Ministr financí Zbyněk Stanjura se k předloze podle ČTK zatím staví negativně. Velké ohlasy vyvolává i další téma, kterým se Pirátská strana v současné době zaobírá, a tím je její snaha zvýšit rodičovskou o 75 000 korun. ANO Andreje Babiše navrhuje zvýšení o 100 000 korun a podle některých politiků jde opět o soutěžení mezi těmito dvěma stranami.

Zvýšení rodičovské

„Jsme za zvýšení rodičovské minimálně o 75 000 korun. Inflace neustále roste a dotýká se i rodičovského příspěvku, proto je nutné na to reagovat a finance adekvátně zvýšit. Budeme o tom jednat!“ napsala Česká pirátská strana na svém twitteru.

„Je nutné, abychom valorizovali rodičovský příspěvek. V době dvouciferné pádící inflace hodnota příspěvku pro rodiny pečující o malé děti stále klesá,“ řekla podle ČTK místopředsedkyně dolní komory Olga Richterová. Opoziční hnutí ANO k současným 300 000 navrhuje přidat 100 000 korun.

Richterová má za to, že 75 000 navržených Piráty je částka, která dorovná inflaci. Poslankyně věří tomu, že se koalici podaří najít pro příští rok shodu. Zdůraznila, že se vláda ve svém programu k podpoře rodin zavázala, proto udělá pro splnění očekávání maximum.

Zdroj: iDNES, CNN Prima NEWS, ČTK, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články