Piráti ženou Babiše k soudu. Michálek řekl, z čeho má premiér největší strach

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jakub michalek
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Piráti chtějí podle Babiše danit přebytečné metry a stěhovat do bytů migranty. Premiér to uvedl v příspěvku, který zveřejnil na svém twitterovém účtu. Piráti následně obvinili Babiše ze šíření dezinformací a zaslali předsedovi vlády předžalobní výzvu k omluvě. Babiš však řekl, že se neomluví. Proto na něj podávají žalobu.

Předminulý pátek zaslali Piráti premiéru Andreji Babišovi předžalobní výzvu, aby se jim omluvil za výrok, že chtějí mapovat byty, zdanit přebytečné metry a nastěhovat lidem domů migranty. Stejně tak po něm chtěli, aby svůj příspěvek smazal. Piráti jej totiž označují za lživý a manipulativní.

Nechceme sdílet byty, ale chceme sdílet byty

Andrej Babiš tak reagoval na nařčení, že si protiřečí, když ve sněmovně říká, že hnutí ANO nechce sdílet zemi a přitom ve své knize „O čem sním, když náhodou spím“ snil o sdílení bytů, domů a aut. Vysvětloval to tak, že on těmito slovy myslel dobrovolné sdílení. Ne tedy povinné, jak to mají podle něj v plánu Piráti.

„V knížce jsem psal, že lidi budou brzy sdílet auta nebo byty. A sdílejí. Ale DOBROVOLNĚ! Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta.“

Babiše Piráti pobavili

Babiš na výzvu Pirátů nejprve reagoval tak, že ho jejich krok pobavil, a poté se omluvit odmítl. „Nemám zač se omlouvat a myslím, že to dobře ví.“

Piráti tak celou věc předali právní kanceláři a nyní oznámili, že na pana premiéra podávají žalobu.

Michálek říká, že to jsou lži

„My skutečně nechceme, aby se česká politika dostala na úroveň, kdy o sobě politické strany šíří lži, aby se vzájemně poškodily,“ řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek a dodal, „uplatníme právo na ochranu pověsti naší strany právní cestou u soudu.“

Michálek také uvedl, že by byli neradi, kdyby pomluvy odkláněly pozornost od jejich pozitivního programu. Jeho strana se také domnívá, že se premiér bojí, že přijde o moc a peníze, které nyní tahá z kapes daňových poplatníků.

To, co Babiš tvrdí, je podle Pirátů jen šíření nesmyslů, lží a absurdních tvrzení. Proto věří, že u soudu budou úspěšní.

Premiér si však za svými výroky stojí a má v plánu se odvolat. Sdělil to ČTK.

Autor: Julie BordášováSouvisející články