Po celé republice proběhla noční razie na Čechy podezřelé z vazeb na ruské separatisty na Ukrajině

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
policie auto
Zdroj: Dvorakova Veronika / Shutterstock.com

Několik stovek policistů z Národní centrály proti organizovaného zločinu mělo v noci podniknout razii zamířenou na Čechy podezřelé z toho, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Je možné, že podezřelí byli v kontaktu s některými vyhoštěnými ruskými diplomaty, ve skutečnosti příslušníky GRU.

Bezpečnostní složky dříve informovaly, že členové GRU z pražské ambasády si vybírají rekruty na akcích konaných v blízkosti pomníků a hrobů rudoarmějců.

Bylo zadrženo 5 podezřelých

„Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešní den provádí úkony trestního řízení. Více podrobností sdělit nemohu, neboť podávání informací z trestního řízení má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ uvedl nejprve pro Deník N mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

„Vrchní státní zastupitelství v Praze potvrzuje, že vykonává dozor nad policejním orgánem NCOZ, Sekcí terorismu a extremismu, která vede trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu teroristického útoku, trestného činu financování terorismu a trestného činu podpory a propagace terorismu, přičemž tyto trestné činy souvisí se zapojením českých občanů do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky,“ uvedl později státní zástupce Martin Bílý. Policie podle něj zadržela 5 lidí, nikdo však zatím nebyl obviněn.

Prvotní informace naznačovaly zatčení až dvaceti lidí.

Razie nemá nic společného s výbuchem ve Vrběticích, uvedla policie

Policie ČR uvedla, že „úkony trestního řízení, které NCOZ v noci na středu podnikl, nesouvisí s kauzou výbuchů ve Vrběticích.“

Vicepremiér Hamáček se k zásahu nevyjádřil, novináře odkázal na informace policie.

Česko na základě nových informací o výbuchu muničních skladů se dvěma oběťmi vyhostilo 18 ruských tajných agentů pracujících na ruské ambasádě pod diplomatickým krytím.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články