Po koronaviru se v pražských odpadních vodách monitorují také opičí neštovice. Výsledky budou na konci srpna

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Opici nestovice
Zdroj: Shutterstock

Pražské vody a kanalizace, a.s. (PVK) už dva roky monitorují výskyt viru SARS-COV2 v odpadních vodách hlavního města. Nyní k tomu přidali další bod zájmu, a tím je vir opičích neštovic. Díky této metodě chtějí zjistit, zda počet nahlášených případů odpovídá hodnotám, které se vyskytují v kanalizaci.

PVK začalo na začátku srpna testovat odpadní vody Prahy na přítomnost viru opičích neštovic. S vyhodnocováním jí pomáhá Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) a Vojenský zdravotní ústav.

Nově se budou hlídat i neštovice

Společnost o tom informovala na svém twitteru a také v oficiální tiskové zprávě, kterou zveřejnila na svých webových stránkách.

„Od začátku srpna třikrát týdně odebíráme vzorky odpadních vod na nátoku Stávající vodní linky a Nové vodní linky ÚČOV Praha. Výběr monitorovacích míst tak vypovídá o situaci na celém území metropole,“ vysvětlil ve zprávě PVK generální ředitel společnosti Petr Mrkos.

Potvrzených případů jsou téměř čtyři desítky

Aktuálně bylo v České republice odhaleno 35 případů opičích neštovic, přičemž v Praze to bylo 27 případů, píše server Pražská drbna. Před zvýšeným rizikem nákazy v souvislosti s festivalem Prague Pride, který v Praze proběhl v minulém týdnu, ještě před začátkem akce varoval také Státní zdravotní ústav.

To, zda aktuální čísla potvrzených případů odpovídají množství viru v odpadních vodách, bude jasné na konci srpna, kdy by mělo VŠCHT získaná data vyhodnotit.

„Od vyšetření odpadních vod na opičí neštovice očekáváme v prvé řadě zmonitorování situace a sledování trendů vývoje. Lze předpokládat, že případů je více, než je hlášeno,“ uvedla v oficiální zprávě ředitelka Hygienické stanice hl. m. Prahy Zdeňka Shumová.

„Výsledky vyšetření jsme připraveni konzultovat a v případě nepříznivé situace adekvátně reagovat,“ doplnila ještě Shumová.

Už rok se mapuje koronavirus

Podobné testování se realizuje už od září loňského roku, kdy se začal v odpadních vodách začal monitorovat výskyt koronaviru. Jak minulý týden uvedly Seznam Zprávy, ačkoliv počty nakažených, které odhalily laboratoře, klesají už několik týdnů v řadě, v odpadních vodách se to projevilo až nyní.

„Pražská hygienická stanice považuje úzkou spolupráci PVK a VŠCHT za velmi užitečnou. Jakékoli nové poznatky, technologie, analýzy jsou pro epidemiologickou problematiku v oblasti ochrany veřejného zdraví prospěšné,“ popsala ředitelka Hygienické stanice hl. města Prahy.

Zdroj: Pražské vody a kanalizace, Seznam Zprávy, Twitter, Pražská drbna, Státní zdravotní ústav

Autor: Markéta MladáSouvisející články