Po měsíci nás opět čeká superúplněk. Ten červencový bude nejjasnější z celého roku

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
superuplnek
Zdroj: Profimedia

Dnes večer měsíc vyjde po půl deváté večer a bude to opravdu superpodívaná. Na své dráze je totiž nejblíž Zemi, co může být, a proto bude větší a jasnější než obvykle. Poslední superúplněk jsme přitom zažili minulý měsíc.

Náš Měsíc bude dnes v noci od Země ve vzdálenosti kratší než 357 270 kilometrů. Měsíc se kolem Země pohybuje na eliptické dráze, tedy se střídavě oddaluje a přibližuje. Nejdále se od Země vzdálí na cca 406 700 kilometrů.

Nejblíže za celý rok

„Ale pozor, i když bude náš souputník nabízet úhlově největší úplněk, pořád nejde o žádný obří Měsíc. Popravdě – ‚superúplněk‘ není ani astronomický pojem, je to jen lidové vyjádření úhlově největšího úplňku v roce,“ popisuje úkaz astronom a astrograf Petr Horálek na webu Astro novinky.

Termín „superúplněk“ či „superměsíc“ vymyslel astrolog Richard Nolle v roce 1979 a vztahuje se buď k novu, nebo úplňku, ke kterému dochází, když je Měsíc v přízemí do deseti procent od jeho největšího přiblížení k Zemi.

Letos bouřkový nebude

Červencovému úplňku se lidově říká bouřkový, protože letní noci jsou časté na bouřky, nebo jelení, protože v tomto období začínají růst jelenům parohy. Některé zdroje uvádějí i název senný, jelikož začíná sklizeň sena.

Měsíc navíc bude svítit zhruba o třetinu jasněji než při běžném úplňku, ale žádné další doprovodné jevy astronomové neočekávají: „To, co ovšem vždycky zaujme, bez ohledu na velikost úplňku, je východ Měsíce nad obzorem. Optická iluze, při které náš mozek porovnává velikost Měsíce se vzdálenými objekty na obzoru, v nás skutečně vyvolává pocit, že je Měsíc obrovský,“ dodává Horálek.

Hlavně na efekt

Východ měsíce podle něj bude ideální pro pořízení efektní fotky, například kompozice superúplňku za nějakou budovou, stromy a podobně.

Dle astrologie je měsíc ve znamení Kozoroha a dle astrologů lidem dodá ctižádostivost, trpělivost, zodpovědnost a praktičnost. „Úplněk má velmi silnou energii, bude hodně působit na vaše emoce, nálady a duševní stav,“ přibližuje na webu TN.cz astroložka a numeroložka Hana Černá.

Zdroj: ČTK, Prima ženy, TN.cz, iDNES, Astro novinky

Autor: Evženie Novotná

 Související články