Americký prezident Joe Biden zveřejnil první plně barevný snímek z vesmírného teleskopu Jamese Webba společnosti NASA

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
biden_nasa
Zdroj: Profimedia

Na nově zveřejněném snímku je vidět velké množství galaxií ve velmi vzdáleném vesmíru, a jedná se tak o nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru, a i přesto se podle vědců jedná jen o nepatrný střípek obrovského vesmíru.

Prezident Joe Biden veřejnosti snímek představil v pondělí 11. července během veřejné akce v Bílém domě v americkém Washingtonu, D.C.: „Tyto obrázky připomínají světu, že Amerika dokáže velké věci, a připomínají americkému lidu – zejména našim dětem –, že neexistuje nic, co by přesahovalo naše možnosti,“ řekl prezident Biden během přenosu.

„Vidíme možnosti, jaké ještě nikdo neviděl. Můžeme jít tam, kam se ještě nikdo nevydal.“

Na prvním plně barevném snímku je vidět kupa galaxií známá jako SMACS 0723, jež se objevila před 4,6 miliardami let, v nesmírném detailu. Dalekohled ji zachytil ve vzdálenosti 4,6 miliardy světelných let. Opravdu každé smítko, které je na fotografii zaznamenáno, je skutečnou galaxií.

Zpět do minulosti

Tento pohled do hlubin vesmíru ale není aktuální. Světlu ze vzdálených vesmírných objektů totiž trvá miliony let, než doputuje k Zemi, a tak odrazy světla, které teleskop zachytil, nám umožňují pohled do velmi vzdálené minulosti.

NASA ve spolupráci s ESA (Evropská vesmírná agentura) a CSA (Kanadská vesmírná agentura) na podobných vědeckých fotografiích pořízených kosmickým dalekohledem Jamese Webba pracuje již delší dobu.

První snímek už v březnu

První jasný snímek z Webbova teleskopu společnost NASA zveřejnila již letos březnu. Tenkrát se ale jednalo o snímek jasné hvězdy a ten ještě nespadal do současného výzkumu. Snímek byl pořízen po náročném programování teleskopu a vědci se podělili o důkaz, že optika vesmírného dalekohledu Jamese Webba perfektně funguje.

„Když se objevily první snímky, byli jsme v řídicím středisku mise a byl to pro nás všechny velmi emotivní okamžik,“ cituje web ČT24 Lee Feinberga, který měl právě nastavení optiky dalekohledu na starost. „S radostí teď mohu říci, že optický výkon dalekohledu je naprosto fenomenální. Funguje mimořádně dobře.“

Snímek ze vzdáleného vesmíru ovšem není jediný pořízený Webbovým teleskopem. Na další detailní snímky ze vzdálených zákoutí vesmíru se můžete podívat na oficiálních stránkách Webbova teleskopu.

Zdroje: NASA, Twitter, ČT24, Webb Space Telescope

Autor: Veronika Holcová



Související články