Po třech letech byl ukončen audit Evropské komise o střetu zájmů. Dle Bartoše jsou nyní již nastaveny mechanismy, aby k tomuto nedocházelo

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
bartos babis
Zdroj: Profimedia

Po více než třech letech byl uzavřen audit Evropské komise (EK) o střetu zájmů, který se týkal i Andreje Babiše. Některá pochybení, která audit uváděl, byla totiž ještě v řešení. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) však dle jeho ministra Ivana Bartoše poslalo EK dopis s popisem nápravných mechanismů, které podobnému jednání zabrání.

„Končí tak ostuda, kterou Česká republika musela podstupovat,“ uvedl k nápravě Bartoš.

Střet zájmů se řeší od roku 2019

Konečná auditní zpráva byla České republice zaslána již v roce 2019. Dle ní je Babiš ve střetu zájmů ohledně dotací z unijních fondů vyplácených Agrofertu. Dle zprávy má mít Babiš stále na Agrofert vliv a majetek ze svěřenských fondů může kdykoliv získat.

EK minulý rok v červnu následně vyzvala orgány Evropské unie, aby razantněji řešily dotace pro Agrofert.

Audit například zjistil pochybení u společnosti Pekárna Zelená louka z koncertu Agrofert na toastovou linku. Ta dle auditu EK nesplňovala kritéria inovace. Ministerstvo průmyslu tedy zahájilo řízení o odnětí této dotace ve výši 100 milionů korun.

Andrej Babiš po zveřejnění auditu občany uklidňoval, že Česká republika nebude vracet žádné dotace. Dle Bartoše se však jedná o mediální trik a částečně to pravda je.

„Při čerpání peněz z budoucích programů o to méně dostaneme, a bude na jednotlivých ministerstvech, aby se s tím vypořádala. Pro nás je ale důležité, že je audit u konce,“ vysvětlil dle iDNES Bartoš na tiskové konferenci.

Audit je u konce

Nyní však dle Bartoše EK potvrdila, že Česká republika učinila správné kroky a týká se to například i úpravy zákonů v českém právním řádu.

„Jsou to i nedávno schválené postupy k prevenci identifikace střetu zájmů, které jsou v České republice již nyní i v souladu s tím, co požadovala Evropská komise,“ vysvětlil Bartoš.

„Moje předchůdkyně Klára Dostálová se bohužel neřídila závěry expertů, bojovala primárně za zájmy holdingu pana Babiše a ohrozila tak čerpání evropských dotací. Předpisy ke střetu zájmů by měly zabránit tomu, aby se podobná situace kdykoliv v budoucnu opakovala,“ uvádí na stránkách MMR ministr Bartoš s tím, že je ukončení auditu zásluhou současné vlády.

„Nejvíce práce se odvedlo v předchozím volebním období, kdy jsme postupně vypořádali většinu připomínek auditorů. To opravdu nebylo o vaší vládě,“ reagovala na jeho slova Dostálová na svém twitteru.

Jednotlivá ministerstva nyní mohou žádat po firmách holdingu Agrofert vrácení peněz. Dle Bartoše nelze žádat o vrácení peněz hromadně za všechna ministerstva.

Navíc Česká republika musí zaplatit 85 milionů za chyby v zemědělských dotacích a 1,1 milionu korun za střet zájmů Babiše.

Dle Bartoše ukončení auditu také znamená, že mohou zveřejnit příslušné dokumenty, což má MMR v plánu.

Zdroj: MMR, CNN Prima news, Česká televize, iDNES, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články