Po víkendu buďte v práci opatrní. Nejvíce pracovních úrazů se stává v pondělí před obědem

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Prace na strese
Zdroj: Profimedia

Jako každý rok i letos zveřejnil Státní úřad inspekce práce (SÚIP) statistiku pracovních úrazů. V loňském roce jich bylo zaregistrováno přes 36 tisíc. Jak ukazuje statistika, nejvíce rizikovým dnem v práci je pondělí těsně před obědovou pauzou.

Jak se říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. A to i po těch lidech, kteří jsou zrovna v práci. Podle ust. § 271k zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce je „pracovním úrazem poškození zdraví nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním“.

V pondělí myslí lidé už na oběd

SÚIP jich letos eviduje přes 40 tisíc. V době omezeného provozu, který byl během koronavirové pandemie, byl jejich počet až o 5 tisíc menší. Úřad statistiku zveřejnil na svém oficiálním webu. Informace sdílela také Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na svém facebooku.

Podle zveřejněných grafů je pro zaměstnance nejrizikovějším dnem týdne pondělí, a to těsně před obědovou pauzou. Lidé jsou zřejmě ještě po víkendu příliš málo koncentrovaní na práci. Navíc se zřejmě těší na oběd, a často tak mohou něco přehlédnout.

Komentující na serveru iDNES v diskuzích však v legraci naznačovali, že příčina může být mnohem prozaičtější. „Po kalbě se není čemu divit, než se člověk probudí zase do pracovního procesu,“ napsal Miroslav. „V pondělí jsou absťáky,“ doplnil ještě komentující Tomáš.

Nejnebezpečnější je práce ve strojírenství

Reálně ovšem pracovní úrazy taková legrace nejsou. V loňském roce zemřelo následkem pracovního úrazu 88 lidí. Což je nejmenší počet za posledních 20 let. V roce 2002 to bylo například 206 lidí.

Mezi nejnebezpečnější obory patří už tradičně strojírenství a stavebnictví – tedy práce ve výškách a s těžkými stroji. Nebezpečná je ale také práce v dopravě, přepravě a skladování. Úrazy se podle SÚIP stávají také v potravinářství, maloobchodě a velkoobchodě.

Co se týče ročního období, úrazy jsou podle statistiky relativně rovnoměrně rozprostřeny do celého roku. Nejmenší počet událostí je pravidelně zaznamenáván v červenci, nejvyšší pak v červnu, odchylka od ostatních měsíců však není nijak veliká, viz graf č. 3.

Starší lidé zřejmě hůře dodržují bezpečnost práce

Zajímavé je, že se pracovní úrazy stávají především starším lidem. Na prvních třech příčkách nejčastějších úrazů se objevily lidé ve věku 46–50 let, 41–45 let a 54–55 let. Zároveň jsou to ale zaměstnanci, kteří jsou v práci noví. Nejvíce pracovních úrazů se totiž stane v prvních třech letech v zaměstnání.

„Zde dochází k pracovním úrazům často díky podcenění hrozících rizik u dlouhodobě prováděných prací zaměstnanci, nedodržování pravidel bezpečnosti práce zkušenými zaměstnanci, fluktuace zaměstnanců apod.,“ vysvětluje v materiálech mluvčí SÚIP Richard Koliba.

Zdroj: SÚIP, iDNES, Facebook, Vaše Nároky

Autor: Markéta Mladá



Související články