Počasí: Ani letos se bílých Vánoc nedočkáme

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vanoce na blate
Zdroj: Shutterstock

S příchodem chladného pondělního počasí možná svitla pár lidem naděje, že bychom se letos mohli dočkat bílých Vánoc. Bohužel, meteorologové tuto jiskřičku velmi rychle zhasli. Ačkoli počasí je studenější a během týdne možná sněžit bude, v pátek přijde obleva, a Vánoce proto budou i letos na blátě.

V pondělí začne do České republiky proudit studený vzduch od severu. Ten podle TN Nova ochladí teploty až na -10 °C. V některých místech republiky sice začne sněžit, nadšenci zimních sportů ale budou nejspíš i tak zklamaní. Podle všeho totiž příliš bílé nadílky nenapadne.

Sníh na horách a na severu Čech

V pondělí můžeme očekávat během dne mírné sněhové přeháňky. Sníh se ovšem udrží pouze na některých místech České republiky, především pak na severu a v horských oblastech. Jinak se budou objevovat především sněhové přeháňky s deštěm.

Přijde také ledový vítr, který sice počasí pocitově ochladí, ani ten ale nebude mít vliv na to, aby nasněžila nějaká ta větší vrstva sněhu. Teploty se budou pohybovat okolo nuly a k večeru se dá na ulici očekávat ledovatka, meteorologové proto varují chodce i řidiče.

Oblačné počasí až do pátku

V úterý meteorologové hlásí skoro jasno až polojasno, místy dokonce oblačno. Na severu a severovýchodě podle ČHMÚ místy nasněží, večer ale dojde k ubývání srážek. Nejvyšší denní teploty očekávejme okolo -2 až 2 °C, v noci potom okolo – 6 °C. Vát by měl mírný proměnlivý vítr.

Podobně to bude s počasím i ve středu. Ráno počítejte s ledovkou a na cestě do práce si proto dejte dobrý pozor. Klouzat to místy bude pravděpodobně celý den, protože teploty se budou pohybovat okolo nuly. Ve čtvrtek oblačnosti ještě přibyde.

Podle meteorologů se objeví výraznější sněžení a na některých místech republiky se dokonce objeví i sníh, který vydrží několik hodin. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi -3 až +1 °C. Večer bude vát slabý, postupně mírný jižní až jihozápadní vítr o rychlosti 2 až 6 m/s.

V pátek přijde obleva

Ačkoli někde se objeví během čtvrtka sníh, v pátek se teploty opět zvednou a sníh bude roztávat, na cestách se objeví spíše bláto a sněhové přeháňky se změní v déšť. Počasí se tak den před Vánocemi opět pokazí a sníh zmizí. Teploty by se měly pohybovat okolo 2 °C.

V pátek k večeru klesne teplota sice na nulu a v noci bude mírně mrznout, sobota bude ale deštivá a sníh se udrží pouze na horách. Místy meteorologové očekávají dokonce až 4 °C, o nějakém tom sněžení si tak můžeme pouze nechat zdát. I letošní Vánoce tak bohužel budou na blátě.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, tn.nova.cz, irozhlas.cz

Autor: Šárka Cvrkalová

 Související články