Počasí na víkend: Sníh nečekejte, ráno a večer ale dejte pozor na ledovku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zima mraz
Zdroj: Shutterstock

Pokud vás čeká volnější víkend a přemýšlíte o nějakých plánech, především ráno a večer si dejte pozor nejen na ulici, která se bude místy už pěkně klouzat, ale především na silnici, kde se může objevovat námraza. Víkend bude v duchu chladnějšího počasí, sníh se ale objeví jen minimálně v některých oblastech České republiky.

Pátek bude spíše jasný až polojasný. Místy se zvedne mírný jihozápadní vítr o rychlosti 15–25 km/h, teploty by se i tak ale měly pohybovat na většině území okolo 2 stupňů Celsia. Podle serveru weather.com pak v noci klesnou zhruba na -1 stupeň.

S ochlazením se ale objeví také sněhové přeháňky, které místy přejdou v déšť, a k sobotnímu ránu pak může Čechy překvapit mírný sněhový poprašek, který ale s největší pravděpodobností velmi rychle zmizí. Víkend bude nicméně chladný a plný přeháněk.

V sobotu očekávejte občasné sněžení

V sobotu bude na většině území zataženo. K ránu se bude tvořit ledovka a podle ČHMÚ můžeme na většině území Česka čekat přes den sněhové přeháňky. Sníh nicméně dlouho nevydrží a na nějakou tu větší bílou nadílku si budeme muset ještě počkat.

Nejnižší teploty se budou pohybovat okolo -1 až -5 stupňů, při mrznoucích srážkách se bude zejména na Českomoravské vrchovině a západě Moravy vytvářet ledovka. Mírný vítr pocitově ochladí počasí, nicméně oproti týdnu se teploty spíše zvednou.

V tisíci metrech na horách sněhových srážek přibyde, a mohou se zde dokonce tvořit sněhové jazyky, na zbytku území bude ale sníh spíše výjimkou. V noci pak srážek opět přibyde a v neděli dopoledne se bude opakovat mrazivý scénář ze sobotního rána.

Neděle bude nejteplejším dnem

Pátek i sobota budou oproti zbytku týdne teplejší, v neděli pak teplota dokonce stoupne v průměru ještě o jeden stupeň, a uklidní se také vítr. Díky tomu bude neděle pravděpodobně nejteplejším dnem v týdnu. Podle webu meteopress.cz se dá čekat spíše jasno až polojasno.

Ráno budou teploty na nule, postupně se ale vyšplhají až na 4 stupně Celsia a k večeru sice klesnou, nicméně na většině území by se neměly dostat pod 1 stupeň. Srážky očekávejte spíše dešťové, případně déšť se sněhem, který velmi rychle roztaje.

Meteorologové doporučují dávat si především k ránu a večer pozor na silnici i na ulicích, kde může ledovka mírně horšit situaci. Nemělo by se nicméně jednat o žádnou velkou komplikaci a na větší mrazíky a sníh si počkáme až do poloviny dalšího týdne.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, weather.com, meteopress.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články