Počasí: Nejen Moravu potrápí další bouřky. Blíží se i nevídané teploty

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pocasi bourka
Zdroj: Netfalls Remy Musser / Shutterstock

Počasí na území České republiky bude částečně proměnlivé. Můžete počítat nejen s tropickými vedry, ale i s bouřkami. Níže v článku se dozvíte, v kterých krajích to bude lepší na deštník, a kde naopak na něco letnějšího.

Začátkem týdne můžeme očekávat především tropické teploty. Na některých místech se teplota přehoupne lehce přes 30 °C, ale na Moravě bude na teploměru možné vidět i 35 °C. Následně však můžeme počítat i s chladnější frontou.

Bouřky očekávejte i v tomto týdnu

Teplou frontu ochladí ta studená, s největší pravděpodobností se tak stane již v úterních večerních hodinách. Můžeme očekávat i bouřky, které se na našem území přeženou od jihozápadu k severovýchodu. Můžou se objevit i přívalové deště, kroupy i silný vítr.

„V pondělí bude na území ČR polojasno až skoro jasno, zpočátku místy oblačno. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 27 až 31 °C, v tisíci metrech na horách bude kolem 22 °C, na Šumavě až 25 °C,“ informuje CNN Prima NEWS. Vítr bude o síle 4 m/s.

Během pondělního večera můžeme očekávat příval studené fronty od západu Čech, kde se během zítřejšího rána objeví ojediněle nejen přeháňky, ale i bouřky. Teploty následně klesnou ve večerních hodinách na 18 až 14 °C a lze předpokládat silnější vítr. Jinak by mělo být polojasno až jasno. V případě bouřek vítr může dosahovat větší rychlosti.

„V úterý čekají meteorologové převážně polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle bouřky. V Čechách ráno a dopoledne bude až zataženo a místy déšť nebo bouřky,“ píše CNN Prima NEWS. Meteorologové i nadále varují před silnými bouřkami, které se v Čechách opět mohou objevit.

Morava musí počítat s přívalovými bouřkami

Na jihovýchodě můžeme očekávat nejvyšší teploty, které budou dosahovat až k 35 °C, ale na většině území budou teploty kolem 28 až 32 °C, pouze na západě mohou být ještě o něco nižní, a to kolem 26 °C. Vítr bude slabý a proměnlivý, na Moravě ale bude dosahovat 2-6 m/s, v přívalových bouřkách zesílí.

Český hydrometeorologický ústav napsal na svých stránkách varování před následující studenou frontou, kterou by nikdo neměl podcenit: „Večer se v Čechách vyskytnou v bouřkách přívalové srážky ojediněle s úhrny i kolem 60 mm, nárazy větru kolem 90 km/h a větší kroupy,“ stojí v textu.

Naopak půlka týdne bude ve znamení výrazného ochlazení. Ve středu budou noční teploty kolem 19 až 15 °C, přes den 20 až 24 °C, pouze na jihovýchodě kolem 26°C.

Opět musíme počítat se severozápadním až západním silným větrem o rychlosti 2-6 m/s, jenž v bouřkách bude dosahovat větší rychlosti.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, CNN Prima NEWS

Autor: Ivan GlaserSouvisející články