Počasí: Jak bude vypadat první půlka prázdnin? Překvapí vás, jaké teploty v červenci padnou

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
prazdniny leto zena
Zdroj: Shutterstock

Červenec patří mezi nejoblíbenější měsíce u lidí nejen proto, že je měsícem prázdninovým, ale také proto, že teploty vybízejí k pobytu venku a u vody. Jak to bude letos? Dočkáme se slunečného počasí, nebo bude zataženo a vydatně pršet?

Zatímco v červnu se léto teprve rozjíždí, v červenci přichází v plné parádě. Průměrná měsíční teplota je také vyšší než v červnu, a to o 1,5 °C.

Jenže občas si obloha dělá, co chce, a z letního měsíce se stane nevyzpytatelné období. Často se stane, že kvůli tomu je červenec ve výsledku chladnějším měsícem než červen.

Nejvýrazněji to lidé pocítili v roce 1979, kdy byla teplota v červenci v průměru o 3,3 °C nižší. V Klementinu od počátku měření napočítali 42 červenců, v nichž byly průměrné teploty nižší než předcházející měsíc.

Teploměr bude ukazovat i více než 36 stupňů Celsia

A jak to bude letos? I tentokrát červenec překvapí svými teplotami.

Od 1. do 10. července bychom si měli užívat dostatek sluníčka a sbírat vitamin D. Předpokládá se, že teploty v následujících, posledních červnových dnech, budou ještě proměnlivé. Na začátku července se však obloha vyjasní a bude teplo.

Teploměr bude ukazovat tropické teploty nad 30 stupňů Celsia. Dokonce bychom se mohli dočkat i těch nad 36 stupňů Celsia.

Pak by se mělo zase zatáhnout a objevit se deště. Ty budou mít přechodný charakter a půjde vesměs jen o přeháňky.

Objeví se silné bouřky

V druhé třetině července si budeme užívat teplého počasí a slunečních paprsků. Denní teploty budou okolo 25 °C, někdy překročí i 30 °C. Možná se objeví i druhá vlna dešťů, s níž by přišlo mírné ochlazení.

Po 21. červenci bude počasí proměnlivé. Zataženo, déšť, slunečné dny i přeháňky – to vše nás čeká. Denní teploty se potom budou pohybovat mezi 21 °C až 28 °C, ale mohou být i vyšší. Ke konci měsíce se mohou objevit i silné bouřky.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, treking.cz

Autor: Marek SlaninaSouvisející články