Počet obyvatel v České republice v prvním čtvrtletí stoupl. Důvodem je migrace

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Statistika
Zdroj: Shutterstock.com / Photomarine

Na základě dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ) přibylo v České republice v prvním čtvrtletí 3 200 obyvatel. Současný počet obyvatel tedy činí 10,52 milionu lidí. Důvodem nárůstu je dle ČSÚ zahraniční migrace, ale zároveň zde nejsou zahrnuty osoby, které získaly dočasnou ochranu v ČR.

Dle předběžných výsledků ČSÚ získalo během prvního čtvrtletí tohoto roku dočasnou ochranu 250 tisíc uprchlíků. Do statistik byli započítáni jen ti cizinci, kteří se do země přistěhovali. Dle ČSÚ se jednalo o 9 300 Ukrajinců, z nichž 2 400 Česko opět opustilo. Po Ukrajincích byli další velkou skupinou občané Slovenska a Ruska.

Méně narozených dětí i méně úmrtí

Z předběžné zprávy ČSÚ lze vyčíst, že se v prvních třech měsících roku 2022 narodilo 24 200 dětí, což je oproti loňskému roku pokles o cca 3 500. „Nárůst narozených zaznamenaný v loňském roce po předchozím tříletém poklesu tak byl, zdá se, dočasný,“ uvedli statistici ČSÚ.

Co se týče počtu zemřelých, uvádí ČSÚ počet 31 900 lidí. Jedná se zhruba o třetinové číslo oproti minulému roku, který byl ovlivněn epidemií onemocnění covid-19.

Pokud však toto číslo porovnáme s roky před koronavirovou epidemií, jedná se o číslo lehce nad průměrem. Dle statistiků je to způsobeno tím, že do věku vyšší úmrtnosti vstupují lidé narození ve 40. letech.

Čísla o rozvodech nejsou prozatím známá

Oproti loňskému roku dle předběžných závěrů přibylo sňatků. Během prvních třech měsíců uzavřelo manželství 4 200 snoubenců, což je o 1 300 více než loni touto dobou.

„Snoubence během prvního čtvrtletí nejvíce lákaly únorové termíny. Celkem bylo v únoru uzavřeno 2211 manželství a téměř 1100 v jediný den – v úterý 22. 2. 2022. Běžně se přitom v únorové úterý koná do 20 svateb,“ uvedla pro ČTK Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky.

Vzhledem k revizi rozvodové statistiky, nebyla prozatím zveřejněna čísla o počtu rozvodů.

Zaostřeno na Prahu

V Praze žije v současné době 1,278 milionu obyvatel. Během prvního čtvrtletí tohoto roku přibylo 2 556 lidí. Pokud bychom měli předešlá čísla omezit jen na Prahu, tak se zde narodilo 3 158 dětí a 3 262 osob zemřelo.

Co se týče migrace v hlavním městě, tak během ledna až března odešlo z Prahy 9 413 lidí, a naopak se přistěhovalo 12 073 nových obyvatel.

Sňatků v Praze proběhlo 603, což je o 250 více, než loni touto dobou. Na tato čísla má však vliv pandemie covid-19 a s ní spojené restrikce.

Zdroje: ČSÚ, Česká televize, ČTK, Twitter, Blesk

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články