Počty trestných činů v kyberprostoru rostou. Praktiky podvodníků cílí na ty nejzranitelnější

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Bezpecny internet
Zdroj: 13_Phunkod / Shutterstock.com

Více než 18,5 tisíc případů trestných činů v kyberprostoru musela policie řešit v loňském roce. Triky podvodníků jsou stále sofistikovanější a cílí na ty nejzranitelnější, tedy seniory a děti. Policie ČR proto pravidelně zveřejňuje nejnovější praktiky a nebezpečí v kyberprostoru připomněla i v Den bezpečnějšího internetu.

Dle České televize policie řešila v loňském roce přes 18,5 tisíc případů trestné činnosti v kyberprostoru. Česká bankovní asociace (ČBA) k tomu dodala, že průměrná škoda jednoho poškozeného činí 161 500 korun.

Cílové skupiny poškozených jsou velmi rozmanité a útočníci dle toho mění své taktiky.

Nejvíce poškozených kvůli prodeji na internetu

Nejvíce případů trestné činnosti aktuálně policie řeší v oblastech inzerátů na internetu, kdy podvodníci prodávají zboží, nebo naopak mají o nějaké zájem. Mnoho případů řešila policie během Vánoc.

Když přijde na platbu, podvodník pošle informace k platbě přes platební bránu, s jejíž pomocí pak získá informace ke kreditní kartě.

Na internetu vzniklo za tímto účelem mnoho skupin, které mají o podvodnících a jejich taktikách informovat. Mnohdy se totiž poškození setkávají s posměchem, že mohli na takový podvod naletět a odrazuje je to od nahlášení trestného činu.

„Nechápala jsem lidi, co naletí na naprosto zřejmé falešné profily a pošlou těmto lidem peníze. Pak jsem poptávala knihu pro dceru, která nelze sehnat, a ozvala se mi paní, která mi ji za slušnou cenu nabídla. Automaticky jsem jí poslala peníze a paní slíbila, že knihu odešle. Neodeslala a já teprve poté začala hledat více informací na jejím profilu, který byl zřejmě falešný. Ale štěstí nad tím, že jsem knihu sehnala, zamlžilo můj úsudek. Styděla jsem se za to a nikde to nenahlásila,“ svěřila se pro Přehledně24 jedna z poškozených maminek.

Nikdy nedávejte informace ke kartě

Odborníci radí, aby si lidé zapamatovali jednu hlavní zásadu. Pokud prodáváte zboží, nikdo po vás nemůže chtít údaje z vaší kreditní karty. Pokud tyto údaje po vás kupující žádá nebo vám zašle odkaz na platební bránu, která toto vyžaduje, vždy zpozorněte.

„Pokud jim tuto informaci předáte, jsou s těmi údaji schopni zadávat jakoukoliv platbu nebo nakupovat s vaší kartou kdekoliv na internetu a o peníze přijdete,“ uvedl pro ČT expert České bankovní asociace na kyberbezpečnost Petr Barák.

Podvodnící k těmto účelům používají známé dopravce. Pošlou vám obrázek s jejich logem, kde je popsán postup. Má to zvýšit důvěru. Tyto obrázky jsou však velmi často plné gramatických chyb, a když si zavoláte na zákaznickou linku těchto dopravců, tak vám potvrdí, že takovou službu nenabízejí.

V případě, kdy vy něco kupujete u inzerující osoby, tak také zpozorněte, jakmile bude vyžadovat vaše údaje z kreditní karty. Pokud objednáváte zboží přes on-line obchod, vždy si nejdříve projděte recenze na internetu.

Česká obchodní inspekce navíc vede seznam podvodných webů a varuje zákazníky před nákupem na těchto webech.

Podvody přes SMS a telefonáty

V poslední době se také rozmohlo rozesílání SMS, které se jeví tak, že například máte nárok na finanční příspěvek a máte kliknout na připojený odkaz.

Tento odkaz je však opět pouze způsobem, jak z budoucí oběti trestného činu vylákat údaje ke kreditní kartě či k účtu.

Zmedializovaný byl také případ, kdy pachatelé zavolají s informací, že jsou z banky a váš účet byl napaden. Jediné možné řešení je, abyste okamžitě vybrali všechny své peníze a následně je vložili na provizorní bankovní účet, který pro vás „zachránce bankéř“ vytvořil.

„Volající jsou velmi přesvědčiví. Ovládají bankovní terminologii, umí zastrašovat a posílají obrovské množství dokumentů, dokladů, komunikují s vámi přes různé aplikace,“ vysvětluje princip Ondřej Kapr z policejního prezidia.

Ohroženy jsou i děti

V poslední době roste počet kybernetických útoků na zranitelnou skupinu dětí. Celých 8 % kyberzločinů připadá právě na děti.

„Covid významné procento lidí dostal k internetu, zejména dětí. Věková hranice uživatelů klesá a rizika směrem k nejzranitelnější části narůstají. Často je tabu o těch věcech vůbec mluvit. Je důležité, aby informace o chování v online prostředí předávaly dětem nejen školy, ale i přímo jejich rodiny,“ uvedl k tomu pro Novinky místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš.

Den bezpečnějšího internetu

Na rostoucí rizika s využíváním kyberprostoru upozorňuje také Den bezpečnějšího internetu, který proběhl 7. února 2023.

„Útoky na internetu jsou velmi sofistikované a složitě se jim brání nejen dospělí, ale hlavně děti a senioři. Proto je potřeba vedle vzdělávacích aktivit přijímat i technická a legislativní opatření a nástroje, které umožní pružnější odhalování této trestné činnosti. Zároveň ale nesmí být ohrožena ochrana soukromí uživatelů internetu,“ řekl k účelu tohoto dne náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík.

Do projektu je zapojena i Policie ČR, která na svých stránkách vydává pravidelně preventivní rady, jak předcházet kyberútoku, a informuje o praktikách i na svých facebookových stránkách.

Rady, jak nenaletět, pak shrnula Policie ČR ve videu, v němž například vysvětluje chování predátora na internetu a jak mu nenaletět.

Zdroj: Česká televize, Novinky, Ministerstvo vnitra ČR, Policie ČR, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová



Související články