Podle Bartoše organizátoři demonstrací jdou proti občanům, rýžují a sledují vlastní prospěch. Rajchlova demonstrace proti bídě se dočkala kritiky i na sítích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Demonstrace
Zdroj: Stanislava Benešová / Právo / Profimedia

Na Václavském náměstí se včera sešly tisíce lidí, kteří demonstrovali proti vládě Petra Fialy. Akce nazvaná Česko proti bídě započala vystoupením několika osob na pódiu, pokračovala pak pochodem před Úřad vlády, kde řada z účastníků dokonce přenocovala.

Samotná demonstrace na Václavském náměstí trvala zhruba 2 hodiny, uvádí iDNES. Následně se lidé přesunuli před úřad, kde pod okny skandovali mimo jiné heslo „Mluvte s námi“.  Na místě zazněla i česká a slovenská hymna.

Desítky demonstrantů se rozhodly přespat

„Před Úřadem vlády z neděle na pondělí přespaly desítky účastníků z protivládní demonstrace,“ informovali v pondělí ráno z místa reportéři CNN Prima NEWS. Podle policie ČR k žádnému incidentu během noci nedošlo a žádný zásah tak nebyl nutný.

Podle předsedy PRO Jindřicha Rajchla demonstrace vyjadřovala kritiku bídy nejen té materiální, ale také morální. I on zůstal po celou noc před úřadem. „Jsme na značkách a držíme pozici! Díky všem, kteří vydrželi. Užili jsme si úžasnou noc,“ uvedl na svém facebooku.

Mezi demonstranty se objevil i starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Ten se údajně přišel podívat především proto, aby protestující lidi pochopil. V minulosti se k nim totiž vyjadřoval dost nevybíravě a prý si to moc dobře uvědomuje.

„Že se na mém vyjadřování něco změní, nemohu slíbit. Ale aspoň o tom přemýšlím. Je pravda, že to, co dělám já, je špatně. Ale stejně to dělám dál,“ říká v rozhovoru zveřejněném na twitteru.

Kritika ministrů

K demonstraci se vyjádřila celá řada vládních zástupců. Většina z nich tvrdí, že demonstrace respektují a rozumí lidem, proč takto jednají, na druhou stranu ale protesty výrazně kritizují.

„Právo demonstrovat nikdy nikomu upírat nebudu. Organizátoři dnešní demonstrace ale jen zneužívají obav lidí k vlastnímu politickému i ekonomickému prospěchu. Realistická řešení problémů lidí nenabízejí. Nenávist a lež nejsou nosný politický program,“ uvedl například Vít Rakušan.

„Bohužel mnozí organizátoři demonstrací jdou přesně proti zájmům našich občanů a země, protože na tom rýžují a sledují vlastní prospěch,“ myslí si Ivan Bartoš.

Mnoho lidí pak zkritizovalo samotného Jindřicha Rajchla, který avizoval nekonečnou blokádu vládních budov a řetěz svobody. Místo toho se ale na hodinu a půl vypařil a účastníci demonstrace na něho museli čekat.

„Zdá se, že to tedy skončilo stejně, jak jsme u Rajchla už zvyklí – prázdnými sliby,“ uvedla na facebooku organizace Milion chvilek pro demokracii. Nakonec Rajchl před úřadem skutečně noc strávil a ráno se chlubil tím, jak s dalšími demonstranty drží pozice.

„Kdyby místo neustálého demonstrování (už asi popáté) šli radši do práce či na nějakou brigádu, tak nebudou v bídě. Ale koupit si kšiltovku za 500 Kč jim nevadí,“ uvádí k demonstraci na sociální síti uživatel Pette.

„Co by se stalo, kdyby se cíl splnil a vláda podala demisi? Jakože každá domácnost by dostala auto zdarma nebo tak něco?“ ptá se pak pan Martin.

Zdroj: iDNES, CNN Prima NEWS, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články