Babiš a Konečná protestovali s odboráři proti reformě penzí. Neúspěšní politici jen využívají situace, myslí si Fiala

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Andrej Babis
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ve středu odpoledne se před Úřadem vlády sešli odboráři protestující proti reformě penzí a emisní normě Euro 7. Demonstrace se zúčastnili také zástupci opozičních hnutí ANO a SPD či šéfové neparlamentních stran KSČM a ČSSD. Na pódiu vystoupili mimo jiné Kateřina Konečná, Radim Fiala či Andrej Babiš.

Podle pořadatelů ze svazu KOVO dorazilo na akci přes 2000 osob. Zatímco před Úřadem vlády se protestovalo, samotný kabinet zasedal v Jeseníku a v Praze v danou chvíli jeho zástupci nebyli, připomíná mimo jiné server Aktuálně.

Vláda se nás bojí

Cílem demonstrace bylo vyjádřit především nesouhlas s důchodovou reformou. Lidem se nelíbí možnost, že by do důchodu měli odcházet až v 68 letech, protestovali také proti snížené valorizaci důchodů.

„Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti z nás mají strach. Nechtějí slyšet pravdu. Přišli jsme jim dnes sdělit, jak se lidem žije a co si myslí o jejich krocích. Proto pan premiér dnes doslova utekl na druhý konec republiky do Jeseníku,“ řekl podle České televize na začátku středečního protestu předák svazu KOVO Roman Ďurčo.

Andrej Babiš nazval současnou vládu strůjcem „nové totality“ a vyzval také k dalším protestům, uvádí TV Nova. K jeho slovům se přidali i Radim Fiala za SPD a Kateřina Konečná za KSČM. Své kolegy ze svazu KOVO přijeli podpořit také odboráři z automobilky Škoda.

Neúspěšní politici zneužívají odboráře

„Nedáme vládě vydechnout ani jeden den,“ píše na svém facebooku Kateřina Konečná. „Čím hlasitěji a urputněji bude váš hlas zaznívat, tím menší budou škody, ke kterým se asociální vláda nakonec odhodlá,“ uvádí dále na twitteru Alena Schillerová.

Podle premiéra Petra Fialy je celá demonstrace absurdní a neúspěšní politici odboráře jen využívají ke kritice vlády a k vlastnímu prospěchu.

„Nesnižuji význam protestů, ale ta demonstrace před Úřadem vlády v sobě nese absurdní rysy,“ uvedl podle TV Nova s tím, že strany, které nevyhrály minulé volby, jen využily situace.

Demonstrace vyvolala ohlasy nejen na sociálních sítích ale i v diskuzích. Lidé tak například kritizují vystoupení opozičních politiků spolu se zástupci KSČM, ale třeba i bundu, kterou si Babiš na demonstraci vzal.

„Chceme klidné stáří, vláda nás žene k populistům. A tohle říkají populisticky naladění odpůrci pozdních důchodů,“ pozastavuje se nad situací v komentářích na iDNES pan Jiří.

„Odboráři se stotisícovými platy si pozvou na demonstraci miliardáře, jehož dělníci dělají za minimální plat na směny,“ dodává pak uživatel Jan.

Zdroj: Zprávy aktuálně, Česká televize, Facebook, Twitter, TV Nova, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články