Podle Rakušana si politici vysoké platy zaslouží. Veřejnosti jsou jeho slova k smíchu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vit Rakusan
Zdroj: Profimedia

Prezident Petr Pavel krátce po své inauguraci vybídl politiky, aby zmrazili své platy. Někteří vládní zástupci připustili, že by byli ochotni o zmrazení, nebo o zpomalení růstu svých platů jednat. Podle ministra vnitra Víta Rakušana by šlo o velké gesto, ministr financí Zbyněk Stanjura je zase pro to, aby o platech poslanců rozhodovala ČNB.

„Chodím do Poslanecké sněmovny 20 let a řekl bych, že kvalita lidí, kteří se stávají zákonodárci, spíše upadá. Ta profese není pro špičkové lidi z různých oborů tak lákavá,“ uvedl ke zmrazení platů pro iRozhlas reportér serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší. Politici ale podle jeho slov zároveň nemají odvahu se zamrazování platů postavit.

Politici mají mít velký plat

Ministr vnitra Vít Rakušan míní, že politici by měli vysoký plat mít. „Já si myslím, že politici za svoji práci mají být zaplaceni. Politici, nejen v České republice, mají mít vysoké odměny,“ uvedl v rozhovoru pro iDNES.

Doplnil ale, že souhlasí s prezidentem, že by v současné situaci zmražení platů bylo vhodným gestem. „Všichni tušíme, že reálný dopad do rozpočtu nebude takový, aby to mělo nějaký makroekonomický význam, ale symbolicky pro celou společnost je to důležité gesto. S tím souhlasím,“ uvedl.

Podle veřejnosti jsou ale jeho slova spíše k smíchu, politici si totiž podle mínění lidí rozhodně své platy nezaslouží. „Tak zrovna Rakušan podle své práce, co odvádí, by nedostal ani minimálním mzdu,“ myslí si na facebooku paní Blanka.

„Rakušane, vzpamatujte se. Tahle vláda, co předvádí, to nestojí za nic, natož za ty statisíce,“ píše uživatelka Vlasta a pan Vilém dodává: „Dlouho jsem se tak nenasmál! Kdyby definoval konkrétně, o jakou práci se jedná, asi bych se uřehtal k smrti.“

Ať rozhodně Česká národní banka

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury by si neměli o platech rozhodovat zákonodárci sami. Výši by jim měla určit Česká národní banka.

„Abychom našli nový model, ke kterému bychom se nemuseli vracet, je fikce. To by musela respektovat celá Sněmovna, a to se nestane,“ uvedl s tím, že o financích musí rozhodovat jiný úřad.

„Třeba Národní rozpočtová rada nebo Česká národní banka. Jestli si někdo myslí, že je příjemné rozhodovat o svých platech, tak to příjemné není,“ citují jeho slova Novinky. „Nápad zajímavý, ale kapři si rybník nevypustí,“ myslí si v komentářích pod článkem pan Miroslav.

„Jen bych rád připomenul, že moudří úspěšní ekonomové v ČNB určitě neohodnotí 281 nejvyšších zákonodárců v zemi zoufalými 100 tisíci hrubého, ale podstatně vyšší částkou,“ dodává pak pan Libor.

Zdroj: Přehledně24, Facebook, iRozhlas, iDNES, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články