Někteří politici jsou ochotni jednat o zmražení svých platů. Máte občany za pitomce? ptá se veřejnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Poslanecka snemovna
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Prezident Petr Pavel sice podepíše novelu o snížené valorizaci důchodů, zároveň se mu ale nelíbí, že platy politiků nadále rostou. Podle jeho slov není možné důchodcům ubírat a politikům i nadále přidávat. Vyzval je proto ke zmražení jejich platů.

„Jsem přesvědčen, že v této tíživé době není možné na jednu stranu snížit růst důchodů a na druhé straně ponechat růst platů ústavních činitelů. Proto vyzývám vládu, aby s opozicí projednala úpravu, která zajistí, že se na úsporách budeme bez rozdílu podílet všichni,“ citují prezidentova slova Novinky.

Jeho slova zafungovala

Někteří vládní politici po slovech Petra Pavla připouští, že jsou ochotni jednat o zmražení svých platů. Zároveň s politiky by se zmrazily platy také soudcům a státním zástupcům.

„Přestože fakticky je přínos zmrazení platů ústavních činitelů pro státní finance zanedbatelný, jeho symbolický význam si uvědomujeme dobře,“ řekl Seznam Zprávám například ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan.

Bavit se o situaci je ochoten i předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Podle Členky sněmovního rozpočtového výboru Margity Balaštíkové má ale sama vláda vůli k řešení problému jen velmi malou.

Zástupci STAN navrhují, aby se valorizace platů snížila ve stejné míře, jako byla snížena u důchodů. „Jsem připraven u toho jednacího stolu jako předseda strany být, klidně i za účasti pana prezidenta, a říci si, jestli je princip nastaven špatně, nebo ho chceme nastavit nějak jinak. Nebo si říci, jestli tady bude nějaká forma solidarity,“ citují Seznam Zprávy Mariana Jurečku.

Máte občany za pitomce?

STAN se k situaci vyjádřil i na facebooku, kde uvádí: „Když mluvíme o stabilizaci veřejných financí, nemůžeme opomenout ani opatření, která mají spíše symbolický význam. Jasně říkáme: jsme v tom společně.“ S tím ale veřejnost nesouhlasí.

„Vy máte občany ČR za pitomce? Kdybyste to mysleli vážně, tak nehlasujete protiústavně pro snížení valorizace důchodů,“ myslí si paní Monika.

„Skvělé. Když zmrazení chtělo na program jednání zařadit ANO s SPD, pětikolka včetně STAN byla proti. Najednou se ozve prezident a STAN otáčí. Holt pětikolka foukla do korouhvičky a Pavel se otočil, kam chtěli, podepsal jim snížení valorizací,“ uvádí v komentářích na Novinkách uživatel Milan.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články