Podle ekonomů je Česko blízko válečnému hospodářství. Lidé si dělají zásoby

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Nafta rezerva
Zdroj: Profimedia

Většině Čechů se nyní při pohledu na ceny pohonných hmot protočí panenky. Nabízí se tak otázka, zda má vůbec Česká republika dostatečnou zásobu ropy. Podle vlády ale můžou být obyvatelé v klidu a nemusí tankovat do zásoby. O situaci promluvil pro iDNES.cz ekonom Petr Zahradník.

Konflikt na Ukrajině ovlivňuje ekonomickou situaci téměř po celém světě a Česká republika samozřejmě není výjimkou. Nejistá budoucnost ohledně dovozu plynu a ropy, způsobuje zvyšování cen těchto komodit. Je to patrné především na čerpacích stanicích.

Lidé si dělají zásoby

Není proto divu, že čeští obyvatelé mají obavy, zda ceny ještě neporostou, potažmo zda pohonné hmoty nedojdou úplně. „Myslím si, že řada lidí si v tom čte hrozbu do budoucna a snaží se předzásobit už v současné době,“ řekl ekonom Petr Zahradník.

To potvrzují i slova motoristů. „Hned jak jsem zaznamenal, že jdou ceny nahoru, natankoval jsem si několik kanystrů. Samozřejmě, že mám strach, v dnešní době je každá koruna dobrá,“ říká pro Přehledně24 pětatřicetiletý Radim. „Člověk by řekl, že šetří především důchodci, ale i my mladí si dobře uvědomujeme situaci,“ dodal.

Podle premiéra je ale tato reakce zbytečná, ačkoliv ceny na pumpách už několik dní atakují padesátikorunovou hranici. „Nedělejte si zásoby pohonných hmot,“ vyzval obyvatele České republiky Petr Fiala.

Stát má své rezervy

Podle Pavla Švagra ze Státní správy hmotných rezerv (SSHR) má Česká republika zásoby ropy, které by v případě potřeby vydržely zhruba tři měsíce.

Lidé se podle něj nemusí bát ani toho, že v případě nouze dojde jídlo. „U potravin máme zásoby na 1,5 dne. Ale v této oblasti je Česko z velké části soběstačné. Není to jako u ropy, která se zde netěží, a proto musíme mít větší zásoby,“ uvedl Švagr pro zpravodajský web iDNES.cz.

Může přijít válečné hospodářství

Podle ekonoma je ale nastalá situace jen krok od takzvaného válečného hospodářství. „Za předpokladu, že by ceny vystřelily dál, myslím si, že bychom se pohybovali na pomezí válečného hospodářství, kdy by bylo potřeba reagovat trochu striktněji,“ vysvětlil Zahradník.

Tato varianta ale podle ministerstva financí prozatím nehrozí a lidé můžou být v klidu. Nezdá se ale, že by právě klid byl slovem, které situaci ve většině domácností vystihuje. „Já i manželka jezdíme do práce autem, jinak to prakticky ani nejde. Máme strach, protože pokud ceny porostou, ovlivní to náš rodinný rozpočet opravdu hodně,“ svěřuje se se starostmi řidič z Mladoboleslavska.

Ministerstvo vnitra definuje válečné hospodářství jako transformaci toho mírového. Změní se tak cíle i výrobní programy průmyslu. Může docházet k přesunu lidí, ale také materiálu a zdrojů. Hospodářství se pak začne soustředit především na zabezpečení činnosti ozbrojených sil.

Zdroj: iDNES, mvcr.cz

Autor: Markéta Mladá



Související články