Podle ministra Síkely je hlavní udržet v chodu klíčové složky průmyslu. Domácnosti by se tak musely teplotně uskromnit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jozef sikela
Zdroj: FOTO: Jiří Koťátko / CNC / CNC / Profimedia

V případě nedostatku plynu omezí stát přísun tepla do domácností. Je totiž třeba především udržet v chodu klíčové složky průmyslu. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela o tom informoval novináře podle Seznam Zpráv těsně před setkáním ministrů.

Už v současné době má ministerstvo připravenou vyhlášku, která by v případě, že nebude energií dostatek, začala platit. V obývacím pokoji by podle předběžně schválených pravidel mělo v takovém případě být například vytopeno vždy maximálně na 18 °C.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje novou vyhlášku stanovující zvláštní pravidla pro vytápění a dodávky teplé vody. Nová pravidla by vstoupila v platnost v případě vyhlášení předcházení stavu nouze nebo stavu nouze v teplárenství,“ uvádí úřad na svých stránkách.

Je třeba někde ustoupit…

Síkela objasnil, že pokud by došlo ke krizi, lidé by se museli smířit s novými pravidly. Podle jeho slov jde především o to, aby se v provozu udržely podstatné složky českého průmyslu. „Dělali bychom to za cenu toho, že bychom se snažili udržet klíčové složky průmyslu v chodu,“ objasnil.

Dodal, že jde o klíčovou podmínku i pro samotné domácnosti, protože i jejich obyvatelé jsou zaměstnanci celé řady firem nebo jsou odběrateli klíčových produktů některých firem. O jeho prohlášení informovala na svém twitteru i Česká televize.

Ministr před setkáním upozornil na to, že se bude inspirovat i u ostatních států, které pro své občany dělají, co mohou. Rozhodně ale nezměnil své představy o pomoci lidem, kterou by měly být příspěvky na energie. O nich promluvil pro iDNES i premiér Petr Fiala.

„O konkrétních částkách definitivně rozhodneme na řádném jednání vlády. Chceme to udělat do konce srpna. Nyní se chceme pobavit o všech aspektech a o dopadech na státní rozpočet, o tom, jak najít správnou cestu, aby to co nejvíce lidem pomohlo,“ upřesnil.

Lidem se výhružky nelíbí

Řada lidí považuje slova ministra Síkely za hrozbu, která se velmi pravděpodobně naplní. Jen málokdo je ale se situací smířený. „Věřím tomu, že řada lidí dokáže přežít v 18 stupních, rodiny s dětmi ale rozhodně potřebují lepší podmínky,“ míní podle Přehledně24 maminka z Prahy.

Podobně uvažuje i mnoho dalších. Odborníci se navíc obávají, že pokud by se musely teplot snížit například i ve školách, učitelé by se rozhodli méně větrat a v zatuchlém vzduchu by pro děti vznikly podmínky nevhodné k výuce, píšou Seznam Zprávy. Přesto se zatím zdá, že pokud nebude energií dostatek, to, čeho se mnozí obávají, se stane realitou.

Zdroj: Seznam zprávy, iDNES, Česká televize, Twitter, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články