Podle Petra Fialy cenzura v ČR není a nebude. Společnost má na to jiný názor

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Více než polovina Čechů má strach veřejně projevit svůj názor. Vyplývá z nedávno zveřejněného průzkumu společnosti SANEP. Mnoho lidí má pocit, že v České republice v některých ohledech vládne cenzura. Proti tomu se ale postavil premiér Petr Fiala, podle kterého se cenzura v zemi nevyskytuje a nic se na tom ani měnit nebude.

Podle Fialy může bez obav každý občan ČR šířit a přijímat jakékoli názory, pokud při tom neporušuje zákon. Řekl to v pořadu Co na to premiér? na CNN Prima NEWS.

Cenzura není a nebude

K průzkumu, podle kterého se celkem 54,7 % občanů někdy bojí vyjadřovat své názory a 59,7 % občanů už se prý někdy setkalo s cenzurou, se již před časem vyjádřili někteří zástupci opozice. Výsledky kritizoval na svém facebooku Tomio Okamura, zmínil se o nich i Andrej Babiš.

Ten uvedl, že se na něho obracejí lidé, kteří mají kvůli svým názorům problémy například v práci. Premiér Petr Fiala ale opakovaně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ujistil, že v České republice je situace naprosto v pořádku.

„V České republice není žádná cenzura a nikdo ji nechystá. Podle všech měřítek i zahraničních nezávislých organizací máme vysokou míru svobody médií. Každý tady může šířit a přijímat názory, jaké chce. Je to tak dobře. Na druhou stranu každý z nás má právo bojovat proti názorům, které jsou nesprávné či lživé, a v tomto smyslu korigovat veřejnou debatu,“ uvedl.

Svou poslední větou narážel především na případ olympionika Davida Svobody, který v rozhovoru pro veřejnoprávní televizi relativizoval ruskou agresi a zločiny ruských okupantů. Na to, že valné shromáždění OSN opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, reagoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

Na Svobodu se za jeho slova snesla velká vlna kritiky. Mediální expert Jan Jirák označil ale případ za veřejné pronásledování člověka za vyřčení jeho názoru. „Považuji to za velmi alarmující,“ uvedl.

Veřejnost proti Fialovi

S Fialovým názorem o nepřítomnosti cenzury v ČR velká část veřejnosti podle sociálních sítí nesouhlasí.

„Pan premiér zapomněl říci, že ten SPRÁVNÝ názor má v ČR jedině on a vláda, kterou on by měl řídit, ale většina občanů si myslí, že právě on a tato vláda mají nesprávný názor. Proto mají tak malou důvěru veřejnosti,“ píše na facebooku paní Anna.

„Fiala lže a sám sobě věří. Typický příznak psychopatie,“ uvádí Stanislava. „Fiala naprosto selhává v ochraně ČR před nebezpečnými ruskými vlivy. Boj s lhaním a dezinfem není cenzura. On ovšem s dezinfem nic nedělá a nechává Rusy a kolaboranty dál poškozovat ČR, Západ i Ukrajinu a ničit životy,“ píše na twitteru pan Roman.

Zdroj: SANEP, Facebook, CNN Prima NEWS, Přehledně24, OnlyU, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články