Policejní prezident Martin Vondrášek dnes nastoupil do funkce. Nahradil Jana Švejdara

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
martin vondrasek
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Nový policejní prezident Martin Vondrášek dnes nastoupil do funkce a nahradil tak stávajícího prezidenta Jana Švejdara. Poslední březnový den Švejdar odešel do civilu.

Martin Vondrášek je u policie od roku 1993, v roce 2008 se stal náměstkem na policejním ředitelství v Praze. Trvalo tři roky, než se dostal na pozici ředitele pražské policie.

Vondrášek byl jediným uchazečem o funkci

Vondrášek už dříve představil své plány. Jeho prioritou jsou personální stabilizace sboru a také otevřená komunikace. Chce podpořit nejen kriminální policii, ale také dokončit reformu ohledně specializovaných pracovišť policie, napsala ČTK.

Policejní prezident Jan Švejdar do civilu odešel poslední březnový den. Ke svému odchodu uvedl, že nechce blokovat jednání mezi policií a ministerstvem vnitra. Švejdar se už v polovině prosince rozhodl, že opustí svůj post. Jako jeho nástupce se přihlásil jediný Vondrášek, který dnes funkci převzal.

Švejdar řekl, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí a odešel poté, co se sešel s Vítem Rakušanem, který ale ještě tehdy nebyl jmenovaný do funkce ministra vnitra.

Rakušan ale už podle serveru iDNES popřel, že by Švejdara o odchodu přesvědčoval nebo se na něm jinak podílel.

Švejdar končí u policie po dlouhých 35 letech

Současná vláda a sám Švejdar prý potřebují změnu na pozici policejního prezidenta, proto se rozhodl odejít. Poděkoval také svých příznivcům na twitteru. „Dovolte mi, abych při této příležitosti popřál všem policistům, policistkám a občanským zaměstnancům policie mnoho sil, elánu a štěstí do práce.“

Švejdar byl u policie už od roku 1987. Začínal v Peci pod Sněžkou, ale byl také šéfem kriminální policie. Do funkce policejního prezidenta nastoupil v roce 2018 a předtím byl ředitelem pardubické krajské policie.

Vondrášek má s policií velké plány, navíc i poradní komise posoudila, že má odborné i kvalifikační předpoklady k tomu, aby svou funkci plnil stejně jako předchozí prezident, a všechny své sliby tak splnil.

Zdroj: ČTK, Twitter, iDNES

Autor: Raina TomanováSouvisející články