USA uvolní své rezervy. Aby zlevnily pohonné hmoty, pošle až 180 milionů barelů

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
tezba ropy
Zdroj: DUŠAN TOMÁNEK / MAFRA / Profimedia

Ropa výrazně zlevňuje, ale pohonné hmoty mohou nadále zdražovat. Spojené státy uvolní až 18 milionů barelů ze svých zásob ropy, jedná se přitom o největší objem z této rezervy, a to za celou její padesátiletou historii.

Americký prezident Joe Biden má dnes vystoupit s projevem, který se bude týkat opatření zaměřených na snížení cen benzínu. Po napadení Ukrajiny Ruskem vzrostly ceny pohonných hmot do závratných hodnot a právě uvolněné barely ropy ji mohou snížit, napsala ČTK.

Cena se snížila na téměř 102 dolarů za barel

„Pokud by se ukázalo, že to skutečně bude tolik, bylo by to významné, a tak by to určitě do jisté míry pomohlo pokrýt výpadek. I když ne celý,“ uvedl Warren Patterson, který patří do společnosti ING. „Další klíčovou otázkou je, zda by tento objem byl součástí širšího koordinovaného uvolnění,“ dodal.

Dnes se mají setkat zástupci zemí Mezinárodní agentury pro energii. Budou rozhodovat právě o tom, jestli se uvolní zásoby ropy, aby se pohonné hmoty zlevnily. „Na zasedání se domluví celkový objem a to, kolik z něj připadne na jednotlivé země,“ řekla Megan Woodsová, mluvčí resortu.

Kromě toho se ale objevila také zpráva, že na zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a spojenců, kam patří i Rusko, se může jednat o zvyšování těžby ropy. Je tak možné, že na pohonných hmotách se uvolnění milionů barelů ropy neukáže.

Na Rusko je uvaleno mnoho sankcí od USA

Na Rusko kvůli válce na Ukrajině uvalily Spojené státy také další sankce. Technologický sektor včetně výrobce polovodičů firmy Mikron může utrpět značné ztráty, protože už není možné, aby se existující americké sankce obcházely. Kromě technologické oblasti ale sankce padnou také na obranný nebo letecký sektor, uvedla Česká televize.

Podle plánu to vypadá, že by se mohl uvolnit jeden milion barelů ropy denně. Sankce od USA budou na 21 podniků a 13 jednotlivců. „Budeme nadále cílit na válečnou mašinerii Vladimira Putina, dokud tato nesmyslná svévolná válka neskončí,“ řekla ministryně financí USA Janet Yellenová.

„Ruská armáda je závislá na západních technologiích, které jsou klíčové pro fungování jejího obranného průmyslového sektoru,“ píše se v prohlášení. Barely ropy by se měly uvolňovat po dobu půl roku.

USA proto doufají, že časem dojde k cílenému snížení cen pohonných hmot.

Zdroj: Česká televize, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články