Změnil Gérard Depardieu svůj názor na Vladimira Putina? Válku označil za šílený exces

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
gerard depardieu
Zdroj: Profimedia

Francouzský herec Gérard Depardieu byl dlouho vnímán jako obdivovatel ruského prezidenta Vladimira Putina. Má také ruský pas, ale aktuálně překvapil svým stanoviskem k invazi na Ukrajině, kterou odsoudil. Podle herce totiž obyčejní Rusové nenesou za válku odpovědnost.

Rozhodnutí Vladimira Putina poslat armádu na Ukrajinu je podle herce krok vedle a označil ho dle agentury AFP za „nepřijatelný a šílený exces“. Obyvatelé Ruska za to nenesou žádnou odpovědnost a navíc Depardieu oznámil, že výtěžek z jeho koncertů půjde na pomoc ukrajinským obyvatelům.

V posledních letech se herec stal přítelem Putina, teď otočil

Francouzský herec patří mezi celebrity, které si v poslední době Putina i Rusko samotné velmi oblíbily. V roce 2013 přijal dokonce ruské občanství, a i díky tomu může platit o mnoho nižší daně, než je tomu například ve Francii.

Depardieu se navíc už v minulosti zastával některých Putinových kontroverzních kroků. Ukrajinu třeba v roce 2014 po anexi Krymu označil jako součást Ruska a netajil se svým vztahem k oběma zemím.

Ukrajina ho nakonec umístila na seznam kulturních osobností, které ohrožují bezpečnost celé země. A to jen kvůli jeho názorům, které se Ukrajině nelíbily.

V roce 2015 pak herec dostal zákaz vstupu do Ukrajiny, a to na celých pět let. Na filmovém festivalu v Rize totiž tehdy prohlásil: „Miluji Rusko a Ukrajinu, která je součástí Ruska.“

Jak uvedl server Novinky, na tomto tvrzení svým způsobem i nadále trvá.

Depardieu se se svými názory netají

Depardieu ale pravděpodobně revidoval svůj názor poté, co se na konci února dostala ruská armáda na ukrajinské hranice, a válku odsoudil a označil ji jako „bratrovražednou“. Informaci přinesla podle ČTK agentura AFP.

Dokonce prohlásil: „Rusko a Ukrajina byly vždy bratrskými zeměmi. Jsem proti této bratrovražedné válce. Říkám: Zastavte válčení a vyjednávejte.“

Herec se tak zařadil po bok dalších celebrit a politiků, kteří se snažili ruskému prezidentovi domluvit. Je ale zřejmé, že ze slov svých nejbližších si ruský prezident pravděpodobně nic k srdci nebere. Stále tedy zůstává otázkou, kdy válečný konflikt skončí.

Zdroj: Novinky, ČTK, Agentura AFP

Autor: Raina TomanováSouvisející články