Policie bude po nočním poškození budovy střežit ukrajinskou ambasádu. Měli jste tam být dávno, rozčilují se Češi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajinska ambasada
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Policie ČR pátrá po muži, který v noci z úterý na středu polil zdi ukrajinské ambasády červenou barvou. Oznámila, že bude nově budovu nepřetržitě hlídat, aby se situace neopakovala. To se nelíbí řadě lidí, podle kterých měla být hlídána už dříve. Například ruská ambasáda totiž policejní dozor má už delší dobu.

Politý plot, betonové zdi, část schodů a informační cedule. Pachatel, kterého zachytila bezpečnostní kamera, vylil nejprve na několika místech na ambasádu rudou barvu z kýblu, potom sprejem postříkal plot. Policie po muži pátrá, informoval server Novinky.

Záběry zveřejnili policisté na sociálních sítích a prosí, aby se případní svědci nebo ti, kdo osobu poznají, ozvali na linku 158. Pod příspěvkem se okamžitě začali projevovat uživatelé sítě, podle kterých je na vině události hlavně policie. Měla prý místo střežit už dávno.

„Pátráme po neznámém pachateli, který dnes v noci poškodil barvou plot, schody a informační tabuli ukrajinského velvyslanectví. Pokud ho na záběrech poznáváte, volejte prosím linku 158. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci,“ informuje příspěvek.

Měla být střežena dávno

Podle komentářů na twitteru lidé nechápou, jak mohlo k něčemu podobnému dojít. Mnoho z nich si myslelo, že je budova pod neustálým dohledem policie už dávno. „Já myslel, že jsou ty objekty hlídané,“ napsal někdo.

„A kde jste v tu chvíli byli vy?? Před RuSSkou ambasádou?“ napsal pod příspěvkem policie další sledující a jiný mu odpověděl: „Ano, co kdyby tam chtěla něco natáčet veřejnoprávní televize?“ Reagoval tím na jednání policistů, kterým se před časem nelíbilo natáčení České televize před vilami ve vlastnictví Ruské federace.

Jiní se podivují tomu, že ruská ambasáda je hlídaná nepřetržitě. „Zkuste totéž před ruskou ambasádou, to byste viděl ten fičák, hlídka by tam byla hned,“ poznamenal jeden ze sledujících. Další mu ale odpověděl, že pokud si dobře pamatuje, to bylo polito barvou před časem také.

O tom informoval i web České televize, podle kterého dokonce aktivisté po začátku války na Ukrajině vyzývali k akci Krvavý měsíc a rudá barva poškodila ruskou ambasádu hned několikrát.

„Policie v souvislosti s obarvením ruské ambasády odvedla k podání vysvětlení aktivistu Davida Šteffela. Ten policistům na služebně sdělil, že při vycházce s kbelíkem červené barvy v blízkosti velvyslanectví nešťastně zakopl, čímž se barva vylila. Od té doby hlídá policie nepřetržitě ambasádu i další budovy Ruské federace,“ píše Česká televize.

Opatření se několikrát měnila

I v návaznosti na komentáře sledujících policejní mluvčí Kateřina Rendlová pro Novinky uvedla, že opatření ohledně hlídaní objektů se několikrát měnila. „Velvyslanectví Ukrajiny je od počátku válečného konfliktu posouzeno jako rizikový objekt, avšak do dnešního dne s minimálním výskytem bezpečnostních incidentů,“ řekla.

„V reakci na incident, ke kterému došlo v noci na dnešek, přijala Policie ČR adekvátní opatření, které spočívá v nepřetržitém fyzickém střežení objektu,“ doplnila.

Zdroj: Novinky, Česká televize, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články