USA vyzývají své občany k opuštění Ukrajiny. Ambasáda radí, jak si zachránit život v případě útoku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
usa ukrajina
Zdroj: Shutterstock

Velvyslanectví Spojených států na Ukrajině vyzvalo své občany, aby zemi napadenou Ruskem neprodleně opustili. Jako důvod USA uvádí obavu z toho, že by se mohli stát terčem útoků Ruska. Jedná se o první varovné prohlášení tohoto rázu, které Amerika vydala.

„Bezpečnostní situace na Ukrajině je kvůli vojenským útokům Ruska i nadále násilná a nepředvídatelná,“ píše se v prohlášení zveřejněném na stránkách Americké ambasády na Ukrajině. USA Američany vyzývá, aby rozhodně na Ukrajinu necestovali.

Ti, kteří v zemi z jakéhokoli důvodu jsou, by ji měli opustit co nejrychleji je to možné. Podle zahraničního portálu Ukra NEWS pak v prohlášení dále stojí, že pokud někdo zemi opustit nemůže, měl by se minimálně vyhýbat místům, kde je velká koncentrace osob.

Rady do nebezpečí

Že je prohlášení třeba brát zcela vážně, dokazuje i část, ve které velvyslanectví popisuje, jak se mají lidé zachovat v případě, že jim skutečně hrozí nebezpečí, jsou terčem útoku nebo že se stali součástí válečné zóny.

Podobná varování nemají podle ambasády působit paniku, ale ukázat skutečnost a přesvědčit Američany k opuštění země.

„Pokud uslyšíte hlasitou explozi nebo sirény, okamžitě vyhledejte úkryt,“ upozorňuje zpráva. Ta zároveň doporučuje, aby na každém kroku člověk přesně věděl, kde je nejbližší úkryt, do kterého se v případě nebezpečí bude moci skrýt.

Vlastní krizový plán

Americká vláda podle prohlášení ambasády nemůže pomoci úplně všem. Proto zároveň úřady vyzvaly občany, kteří se nacházejí na Ukrajině, aby měli u sebe platné doklady a aby si připravili svůj vlastní únikový plán, který se nespoléhá na pomoc žádných organizací.

K opuštění země poprvé vyzvaly Spojené státy občany v únoru. To bylo ještě před začátkem války, kdy se o napadení Ukrajiny Ruskem pouze spekulovalo, z bezpečnostních důvodů však USA svůj lid upozornily na možné nebezpečí. V současné době upozornění zesílila.

Nejnovější prohlášení bylo velvyslanectvím vydáno po raketovém útoku na město Vinnycja. Během toho zemřelo minimálně 23 osob, z nich 3 byly děti. Ačkoli Rusko nedosáhlo v posledních dnech žádného významného postupu, nadále na zemi útočí a bere životy nevinným.

Zdroj: Ukra NEWS, The Times Hub, Americká ambasáda na Ukrajině, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články