Německo z obavy neobnovení dodávek plynu zavedlo opatření, která omezují život občanů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Nord Stream
Zdroj: Profimedia

Plynovodem Nord Stream 1 proudí do Německa z Ruska pouze 40 % běžného objemu plynu. V pondělí 11. července navíc začala plánovaná desetidenní odstávka plynovodu a Berlín se obává, že Rusko poté již dodávku plynu neobnoví. Vláda tedy vyzvala německé občany, aby začali šetřit.

Kromě toho se Německo v obavě z energetické krize rozhodlo zavést řadu opatření, mezi kterými jsou například omezování možnosti sprchovat se teplou vodou, tlumení pouličního osvětlení nebo uzavřené či chladnější bazény.

Opatření ovlivňují životy obyvatel

Dle listu The Financial Times se Německo nachází v nejhorší energetické krizi od šoku z cen ropy v roce 1973.

Z důvodu obavy, že desetidenní odstávka plynovodu Nord Stream 1 skoční úplnou odstávkou, učinilo Německo již minulý měsíc zásadní rozhodnutí v přídělovém systému plynu.

Ministr hospodářství Robert Habeck aktivoval druhou fázi plánu nouzového zásobování země plynem. „Musíme být připraveni na to, že se situace stane kritickou,“ uvedl podle webu Echo24 Habeck a vyzval obyvatele, aby zkrátili dobu sprchování.

„Němečtí spotřebitelé budou čelit obrovské cenové vlně. Musíme to opakovat znovu a znovu,“ varoval výkonný ředitel Uniperu Klaus-Dieter Maubach a žádá o vládní pomoc.

Dle studie berlínské Hertie School klesla v dubnu letošního roku oproti roku 2021 spotřeba plynu v průmyslu o 11 % a v domácnostech o 6 %.

Nově zavedená opatření mají snížení spotřeby ještě zvýšit.

Omezení bazénů, zavedení klasických kamen či vypnutí teplé vody

Helmut Dedy, šéf Německého svazu měst a obcí, vyzval rady po celém Německu, aby zavedly mimořádná opatření. Mezi jeho návrhy patří například vypnutí semaforů na noc či vypnutí teplé vody ve veřejných budovách.

Na kritickou situaci reagovala společnost Vonovia, která patří mezi největší majitele bytů v Německu. Ta informovala občany, že v době od 23:00 do 6:00 bude snížena teplota ústředního topení na 17 stupňů.

Spolkový sněm se rozhodl jít příkladem a přestane ochlazovat sál, kde se konají jednání, na 22 až 24 stupňů, jako tomu bylo dosud. Nyní zde bude udržována teplota 24 až 26 stupňů.

Omezení zavedlo například i bytové družstvo v saském městě Dippoldiswalde a nájemníkům omezilo dodávky teplé vody. Družstvo stanovilo časové intervaly, ve kterých bude nájemníkům puštěna teplá voda. „Jak jsme oznámili na naší valné hromadě, musíme šetřit na zimu,“ stojí v oznámení družstva s tím, že teplá voda poteče jen od 4 do 8 hodin a od 11 do 13 hodin.

Některá opatření jsou zaváděna i ve veřejných prostorech. Například okres Lahn-Dill od poloviny září vypíná teplou vodu ve svých 86 školách a 60 tělocvičnách, Düsseldorf pak dočasně uzavřel bazén.

Berlín prozatím bazény nechal otevřené, ale snížil teplotu vody o dva stupně. Řeč je však o bazénech pod širým nebem. Ty kryté jsou většinou zavřené.

Občané Německa na výzvy reagují také tím, že začínají používat kamna na dřevo a krby či solární panely.

Česká republika zatím k žádným opatřením nepřistoupila, ani se zde nevedou žádné debaty na toto téma. Jak však někteří odborníci varují, měla by tato jednání začít, protože Česko je na plynu z Ruska závislejší než Německo.

Zdroj: Echo24, Česká televize, The Financial Times, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články