Policie chystá zvýšené kontroly na Den památky zesnulých a varuje lidi před krádežemi

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Policie
Zdroj: Mino Surkala / Shutterstock.com

Blíží se Den památky zesnulých a s ním dle Policie ČR i zvýšená aktivita na silnicích a také aktivita zlodějů na hřbitovech. Policie proto chystá zvýšené kontroly.

Policie ČR ve svém prohlášení uvádí, že během Dušiček se zvyšuje provoz na silnicích a z toho důvodu se policie více zaměří na dopravní situaci na pozemních komunikacích.

Sváteční řidiči

Policie bude hlídat zejména dodržování stanovené rychlosti, alkohol za volantem či telefonování za jízdy.

„Za volant usedne také více svátečních řidičů, pro které je typická opatrná a především pomalejší jízda,“ vysvětluje kapitán Ladislav Beránek v prohlášení a dodává, že je také problém s vykrádáním aut.

To potvrzují i některé redaktorky serveru Přehledně24. „Mí prarodiče kromě obchodů už nikam nejezdí. Každým rokem však na Dušičky vyrážejí přes půlku republiky navštívit hroby svých příbuzných. Vždy o ně máme v rodině strach, ale nedají si to vymluvit,“ uvedla jedna z redaktorek.

„Při odchodu od vozidla zkontrolujte, že v něm není nic, co by mohlo přilákat nechtěnou pozornost zlodějů,“ dodává dále Beránek. Policejní hlídky se proto zaměří i na okolí hřbitovů a zejména parkoviště.

„Auto opravdu není trezor a zkušeným pachatelům této trestné činnosti stačí jen malý okamžik k tomu, aby se do vozidla vloupali a odcizili osobní věci,“ řekla pro Karlovarský deník mluvčí policie Zuzana Churaňová.

Již nyní policie registruje první krádeže. Pro televizi Nova zmínila například krádež v Oseku na Rokycansku mluvčí plzeňské policie Hana Kroftová. „Pachatel využil příležitosti a z předního sedadla odcizil viditelně odloženou tašku. Poškozenému způsobil tak škodu přesahující dvacet tisíc korun,“ řekla Kroftová k okolnostem krádeže.

Hlídky na hřbitovech

Ohledně zvýšené aktivity zlodějů pak v prohlášení Policie ČR varuje i návštěvníky hřbitovů.

„Řada pachatelů v tuto dobu využívá situace k majetkové trestné činnosti a přímo na hřbitovech okrádá návštěvníky o jejich osobní věci. Nejčastěji je to v okamžiku, kdy se návštěvníci věnují úpravě hrobu a poleví v ostražitosti při hlídání svých odložených tašek a kabelek,“ upozorňuje Beránek.

Zároveň se však zloději zaměřují i na samotné hroby a kradou vše, co lze zpeněžit. Kvůli tomu se již od 28. října mohou lidé na některých hřbitovech v Česku setkat například i s policisty na koních.

„Své síly spojí posílené pěší hlídky, strážníci na koních a psovodi se služebními psy. S kontrolami budou pomáhat také autohlídky,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Hasiči jsou také v pohotovosti

Nejen policie má během Dušiček zvýšenou pohotovost. Připraveny jsou i jednotky hasičů, kteří evidují v těchto dnech pravidelně několik požárů.

Hasiči proto žádají občany, aby dbali zvýšené pozornosti při zapalování svíček na hřbitovech. Svíčky by měly být ideálně v uzavřené nádobě a dále od věnců.

Zdroj: Policie ČR, Česká televize, Karlovarský deník, Jihlavská drbna, Televize Nova, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články