Policie hledá násilníka. Pomozte najít muže se zrzavými vlasy, který má informace

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
policie zasah
Zdroj: Vaclav Burian / CNC / Profimedia

Minulý víkend došlo ke znásilnění ženy v pražských Holešovicích, v souvislosti s tím policie hledá muže se zrzavými vlasy, jenž může mít důležité informace, které povedou k dopadení násilníka.

V neděli policisté zveřejnili video, na kterém je onen muž zachycen. Zaznamenaly ho kamery v metru. To, že muže hledají, uvedl mluvčí policie Jan Daněk. Ke znásilnění došlo na začátku července okolo půl sedmé večer, obětí je čtyřicetiletá žena. Na hledání muže upozornil server novinky.cz.

Pachatel může dostat až deset let odnětí svobody

Zrzavý muž může mít důležité informace, které mohou pomoci s dopadením násilníka. „S tímto mužem by potřebovali mluvit, protože by mohl mít důležité informace k objasnění případu. Jedná se o muže ve věku okolo 35 let, který je vysoký 170 cm, hubené postavy a zrzavých vlasů o délce 5 cm, jenž mluvil česky bez přízvuku,“ dodal Daněk.

„Podle oznámení měl poškozenou u opuštěné drážní budovy, která je u této cesty, dostihnout pachatel, který ji fyzicky přemohl a vykonal na ní soulož. Následně z místa odešel,“ prohlásil policejní mluvčí. Pokud pachatele dopadnou, hrozí mu za trestný čin znásilnění až desetiletý trest.

Pokud by někdo muže z kamerových záznamů poznal, měl by zavolat na policejní linku 158. „Prosíme o informace i případné svědky, kteří se nacházeli v uvedené době v blízkosti předmětné vlakové zastávky, aby se taky ozvali na linku 158,“ dodal Daněk. Spousta lidí se ale do podobných telefonátů nepouští, protože mají strach.

Mnoho případů znásilnění se nikdy nezjistí

Ženy, ať se jedná o mladé dívky nebo zralé ženy, se bojí nahlašovat znásilnění nebo byť jen pokusy o něj. Mají strach z toho, že jim policie nebude věřit nebo si je násilník znovu „najde“. Znásilnění většinou ženy nahlašují v případě, kdy došlo k závažnějšímu zranění, které by se těžko vysvětlovalo, nebo je napadl cizí člověk.

Oficiálně je v České republice registrováno 1 až 2 případy znásilnění denně. K ohlášení ale dojde pouze v 8 % případů, pokud se jedná o cizího násilníka. Pokud se o znásilnění pokusí někdo z příbuzných nebo známých oběti, nahlásí se pouze 3 % případů, a to je žalostně málo.

Se sexuálním obtěžováním se přitom během svého života setká až 25 % žen a 6 až 10 % mužů. Spousta agresorů se nebojí sáhnout na malé děti, takže případů je ještě mnohem více, než se uvádí. I v takovém případě totiž matky malých dětí váhají volat policii, aby si partner nevybil zlost i na nich. Dívky a ženy po takovém útoku mají zaděláno na těžké psychické problémy.

Mohou mít velké problémy v intimním životě, ztratí důvěru nejen v muže, ale i v ostatní lidi kolem sebe. Spousta z nich dochází dlouhé roky k psychologovi a snaží se na znásilnění zapomenout. Takoví lidé potřebují podporu svého okolí a také jistotu, že se nic podobného nebude opakovat a pachatel skončí za mřížemi.

Zdroj: Týdeník policie, YouTube

Autor: Raina TomanováSouvisející články