Policie má novou posilu ve vozovém parku. Ferrari F 142 – 458 Italia bude nasazováno proti nejagresivnějším řidičům

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ferrari
Zdroj: Policie ČR

Vozový park Policie České republiky rozšířil nový speciál Ferrari F 142 – 458 Italia. Jedná se o automobil, který byl zabaven při trestné činnosti. Tento speciál bude nasazován proti nejagresivnějším řidičům na dálnicích, a také při nahlášení tuningových akcí.

„Právě díky výborné práci našich kriminalistů nás toto vozidlo stálo méně než pořízení např. nového vozu Škody Scala, tj. něco málo přes 300 000 Kč. Jednalo se o náklady spojené s jeho „přestavbou“ a úpravou pro potřeby služby u dopravní policie,“ uvádí prohlášení na webových stránkách Policie ČR.

Náročný vůz bude stát mnoho peněz

Podobná vozidla využívá policie v Itálii, Německu či Velké Británii. V České republice jej bude využívat Speciální oddělení dohledu Čechy a řídit jej budou speciálně vyškolení policisté.

Mělo by být využíváno zejména při boji s mezinárodními ilegálními závody, při dohledu v místech hlášených tuningových srazů či při pátrání po odcizených vozidlech.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Policie ČR (@policiecz)

Výkon nové posily policie je 416 kW a má najeto jen přibližně 2 000 km. Vozidlo může dosáhnout maximální rychlosti 326 kilometrů v hodině a jeho pořizovací cena se pohybovala kolem šesti milionů korun.

Auto bylo odstavené deset let, a tedy jej bylo nejprve třeba zprovoznit, což vyšlo na 130 tisíc korun.

Jeho následná úprava pak stála 340 000 Kč bez DPH a jednalo se zejména o převedení původní červené barvy na barevné provedení Policie ČR. Dále pak šlo o dovybavení kamerovým systémem, radiostanicí, zvláštním výstražným světlem a nápisovým displejem.

Další vysokou položkou pak bude údržba, kdy například jen výměna brzdových kotoučů a destiček vyjde dle Novinek na 400 až 500 tisíc korun. Pneumatiky pak vyjdou na 12 až 15 tisíc korun za jednu.

Výtěžek z prodeje zajištěného majetku saturuje škody

„Pokud bych měl uvést jednu z činností, ve které se nám významně daří využívat zákonná oprávnění, tak musím zmínit zajišťování majetku pocházejícího z trestné činnosti. Jen za loňský rok jsme takto zajistili majetek v hodnotě necelých 7 miliard Kč a osobně jsem přesvědčen, že v budoucnu budeme podobně efektivní,“ sdělil pro policejní web náměstek policejního prezidenta pro SKPV gen. Tomáš Kubík.

Jak se uvádí na stránkách Policie ČR, v minulém roce bylo zabaveno skoro 900 vozidel, která byla prodána a z výtěžku pak byla saturována škoda způsobená pachatelem.

Podobné vozy využívá například policie v Dubaji, ale i v Itálii nebo v Německu.

Zdroj: Policie ČR, Novinky, Instagram

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články