Policie nebude kontrolovat, jak lidé dodržují vládní nařízení

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
policie zakaz
Zdroj: Profimedia

Policie nebude kontrolovat dodržování omezení počtu dvou osob, a to jak ve vnitřních, tak i venkovních prostorách. To vláda nařídila v rámci koronavirových opatření proti šíření nákazy. Mimořádná opatření totiž zahrnují pouze hromadné akce, informovala o tom policie na svém twitterovém účtu.

„Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví váže omezení pouze k ‚hromadným akcím‘. Pohyb osob ´na ulici´, náhodná a neorganizovaná setkání nelze tímto opatřením pokrýt,“ vyjádřila se policie s tím, že v otázce shlukování lidí v uzavřených i venkovních prostorách má zcela jasno.

Zákon nemůže omezovat počty lidí a jejich pohyb

Za současné situace, kdy vešel v platnost pandemický zákon, nemůže policie plošně omezovat a regulovat volný pohyb občanů, tím pádem ani jejich počty. Stejně to vyplývá i ze zákona o ochranně veřejného zdraví.

„Policisté tak nemohou a ani nebudou svoji kontrolní činnost orientovat tímto směrem,“ napsala policie na svém účtu. Z neděle na pondělí skončil nouzový stav a v platnost tak přišla tato nová pravidla.

I za současné situace ale existují nějaké výjimky, stejně jako tomu bylo například za nouzového stavu. „Omezení pro shromažďování lidí platilo už v době nouzového stavu. Uvnitř i venku se mohli setkat pouze dva lidé, výjimky měli třeba členové jedné domácnosti nebo účastníci svateb a pohřbů,“ informují o tom ceskenoviny.cz.

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po Velikonocích oznámil, že s následným pandemickým zákonem bude počet lidí omezen na 2 osoby venku a 10 osob vevnitř. Rošádu v tom ale o víkendu udělal stávající ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), který omezil limit dvou lidí. Vláda to rázem schválila.

Někteří se domnívají, že se jedná o protiprávní jednání. „Podle některých právníků je takové omezení bez nouzového stavu neústavní a nelze ho vyhlásit podle pandemického zákona, podle Arenbergera však z konzultací s právníky vyplynulo, že je opatření v pořádku,“ píší ceskenoviny.cz. Ministerstvo tak jednalo s doporučením epidemiologů, kteří se báli opětovného nárůstů nakažených.

Situace jde pomalu k lepšímu

Reprodukční číslo opět vzrostlo, podle odborníků se jedná o malý výkyv, kterého se nemusíme děsit. „Podle jiných ukazatelů epidemie v Česku pozvolna slábne. V pondělí se částečně otevřely školy, některé další obchody a služby. I po skončení nouzového stavu ale platí řada restrikcí,“ informuje o tom CNN Prima NEWS.

Denně se počet očkovaných pohybuje kolem 50 000 lidí. Podle informací CNN Prima NEWS v České republice bylo aplikováno 2 209 859 dávek a alespoň jedno očkování dostalo více než milion čtyři sta lidí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články