Sportovní kluby tlačí na ministra Arenbergera a vládu, ať změní názor na současnou situaci v oblasti sportu

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
deti skatepark
Zdroj: Profimedia

Chaotické hodiny zažili všichni, kdo mají rádi kolektivní sporty a občas si zajdou zakopat fotbal nebo zahrát volejbal. Ve středu odvolal premiér Babiš ministra zdravotnictví Blatného, kterého nahradil Arenberger. Ministerstvo slibovalo až 20 lidí venku a deset uvnitř, nakonec je všechno jinak.

Arenberger do resortu nastoupil ve chvíli, kdy se řešila rozvolnění. Od pondělí přestal platit nouzový stav a omezení v boji s koronavirem se řídí pandemickým zákonem.

Začalo se zvát na tréninky, nový ministr vtipkoval

Všechny posilovny, fitness centra i sportovní oddíly začaly zvát na tréninky. Krátce po nástupu do funkce Arenberger toto uvolnění potvrdil a také na něj vtipkoval: „Dvacet lidí si může venku zahrát fotbal, jen budou chybět brankáři.“

O pár hodin později ale přišel obrat. Nejdříve zpochybnil deset osob v uzavřeném prostoru, poté přišla změna také ve sportování venku. V obou případech se přitom mluvilo o pohybových aktivitách bez omezení rozestupy a rouškami.

K tomuto rozhodnutí dospělo ministerstvo po konzultaci s právníky a se skupinou MeSES, což je mezioborová skupina pro epidemické situace. V pátek Arenberger prohlásil, že omezení sportu vládě navrhne a nechá na soudu, jestli ho ponechá, nebo zruší.

Babis Arenberger

Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Sportování je možné ve skupině dvou lidí, zahrát si můžete tenis

Týmové sporty budou na nějakou chvíli ještě pasé. Ministr tak učinil v zájmu udržení dětí ve školách. S tímto krokem se ale nesetkal s pochopením u sportovních klubů. Ty vyzývají k tomu, aby se ponechaly tréninky pro děti a mládež na venkovních sportovištích.

Předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta v prohlášení uvedl, že se stačí podívat do parků a hřišť, kde jsou rodiče s dětmi namačkaní. Žádá tedy o uvolnění sportovišť pro maximálně dvacet osob.

Česká republika je jednou z mála zemí, kde děti nemohou sportovat. Sobotní rozhodnutí MeSES navíc prohloubí negativní dopady na děti. Mezi takové patří obezita, špatná psychika a nemožnost motorického vývoje.

Pro český amatérský sport je to obrovské zklamání

K tomuto názoru se přidal také Český olympijský výbor (ČOV). „Už rok řešíme důsledky, ale nikdo neřeší prevenci. Roční výpadek sportu se může podepsat na zdraví celé společnosti a to musí skončit.“

Budeme intenzivně pracovat na tom, aby vláda neschválila nový návrh a dodržela slib, který dal ministr zdravotnictví v pátek všem sportovcům,“ uvedl předseda ČPV Jiří Kejval.

Dodal také, že jestli vláda nový návrh schválí, sportování se vymkne kontrole a ČOV odmítá nést jakoukoliv odpovědnost.

Nebyl ale jediný, kdo mluvil o chaosu ve sportu. Iniciativa Restart amatérského sportu kritizuje rychlou změnu názoru na ministerstvu.

„Každý, kdo se dnes podívá po českých městech, vidí, že česká veřejnost začíná sportovat. Jestliže vláda nepovolí sportování, nebude dostatečně bezpečné a hrozí chaos,“ řekli představitelé iniciativy.

Autor: Raina Tomanová



Související články