Politici reagují na Zemanovo přání Číně k novému roku. Exministryně zvolila i vulgární výraz

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman se nikdy netajil svou náklonností k Číně. V předvečer čínského nového roku zveřejnilo Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice na Twitteru video, ve kterém popřál celé Číně a svému protějšku a velkému příteli Si Ťin-pchingovi jen to nejlepší. Jenomže sledujícím se to ani trochu nelíbí.

Už delší dobu Miloš Zeman Českou republiku dle politologů i části občanů příliš dobře nereprezentuje a proslov za proslovem je vidět, že mu ubývají síly fyzické a podle mnoha lidí také i ty mentální. Ale zdá se, že si váhu svých slov uvědomuje velmi dobře a myslí je naprosto vážně.

Právě o to horší podle mnohých je to, co ve videu ze svých úst vypustil. Začal totiž Českou republiku s Čínou srovnávat, a dokonce ji pochválil za to, že v mnoha ohledech předstihla USA. Mnoho lidí se tak nebálo napsat svůj názor a ohledy na to, že je Zeman prezidentem a měli by k němu chovat nějakou úctu, rozhodně komentující neměli.

Jsme si prý velmi blízko

„Vážení čínští přátelé, nový rok se slaví v České republice k poněkud jinému datu než v Čínské lidové republice, ale tato data nejsou od sebe příliš vzdálena. A stejně tak od sebe nejsou vzdálena Česká a Čínská lidová republika,“ říká prezident ve svém videu.

„A to nikoli v geografickém smyslu, ale ve smyslu zemí, které usilují o prosperitu a které se mohou opírat o bohaté kulturní dědictví,“ vysvětlil své přirovnání. Dodal, že Čína v posledních letech dospěla k několika velkým úspěchům, a dokonce v mnoha ohledech předstihla Spojené státy.

„Dovolte mi, abych při příležitosti čínského nového roku svým čínským přátelům počínaje mým přítelem čínským prezidentem popřál mnoho zdaru a štěstí. Sie-sie,“ rozloučil se Zeman. Čínský pozdrav na závěr videa byl pro mnohé sledující poslední kapkou.

Bouří se dokonce i mnoho politiků

Video, které Zeman sdílel, rozhořčilo celou řadu osob, mnoho z nich dokonce i politicky zainteresovaných. K nim patří například i senátor Pavel Fischer, který na sociálních sítích napsal: „Je dojemné vidět Miloše Zemana přát Číňanům. Na svátek naší republiky 28. října občanům ČR neposlal ani zdravici, jde o otázku priorit. Já ale nechci mít za prezidenta Číňana.“

Souhlasí s ním i poslankyně Pirátů Klára Kocmanová, která se vyjádřila slovy: „Sice u nás nemáme koncentráky, nešmírujeme naše občany, nezavíráme politickou opozici a neklademe si nárok na území cizích států, ale jinak si s Čínou nejsme vůbec vzdálení.“

Korunu tomu pak nasadila bývalá ministryně a lékařka Džamila Stehlíková. „Má ještě jistá země státní tajemství? Tajnou zprávu zpravodajců o aktu válečné agrese na svém území klidně předá útočníkovi. Jediným státním tajemstvím je to, kolik toho vychlastal prezident, než vlezl do prdele největšímu žijícímu diktátorovi. Tak, a teď mě klidně zavřete,“ napsala.

Zdroj: Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články