Pomozte ještě dnes: Nemocnice jsou zoufalé. Víme, čeho hlásí kritický nedostatek

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
krev darovani
Zdroj: Ronald Rampsch/Shutterstock

Fakultní Thomayerova nemocnice i Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se obrátily na sociálních sítích na širší veřejnost a požádaly ji o pomoc. V sázce jsou totiž životy lidí, kteří čekají na operaci či transplantaci životně důležitého orgánu. Informuje o tom Blesk.cz.

Podle vyjádření institutu na sociálních sítích je zřejmé, že je velký nedostatek dárců krve. Podle informací nemocnicím chybí všechny krevní skupiny, a tak prosí všechny, co můžou, aby šli darovat krev. „Můžete tak pomoci zachránit lidský život,“ prosí institut.

Do transfúzního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice začalo s příchodem léta chodit čím dál méně dárců. „Má kritický nedostatek dárců krve. Aktuálně chybí všechny krevní skupiny,“ píše o situaci IKEM.

V prohlášení na sociálních sítích přitom ještě dodává a společnost vyzývá: „Prosíme, pokud můžete, jste starší 18 let a zdraví, přihlaste se a staňte se dobrovolným dárcem krve. Můžete tak pomoci zachránit lidský život.“

Zachrání to lidské životy

Thomayerova nemocnice následně krevní deriváty distribuuje i do IKEMU, kde je krev používána u pacientů, kteří čekají na operaci srdce či jiného životně důležitého orgánu, ale i při jakémkoliv jiném náročném zákroku. „Prosíme, pomozte nám,“ naléhá institut.

Tato situace s nedostatkem dárců dle mluvčího Fakultní Thomayerovy nemocnice Petra Sulka nenastala úplně poprvé. Podle jeho vyjádření za tím stojí především to, že lidé častěji jezdí na dovolenou.

Ačkoliv nemocnice na sociálních sítích žádají o pomoc a hledají dárce krve, kde se dá, mluvčí nemocnice se k celé situaci vyjádřil o něco skromněji. „Během letního období té krve, které je zapotřebí, více ubývá, protože je méně dárců,“ uvedl pro Blesk s tím, že není důvod k panice.

Darujte krev kdykoliv, apeluje nemocnice

Zároveň podotýká, že krve není nikdy dost, a pokud lidé chtějí, mohou jít krev darovat, kdykoliv budou chtít. „Rádi bychom však apelovali na lidi, aby chodili krev darovat i přes léto, pokud mohou, protože krve není nikdy dostatek,“ dodal Sulka.

Pokud chcete darovat krev ve Fakultní Thomayerově nemocnici, nemocnice doporučuje své webové stránky, na kterých naleznete příslušné informace i formuláře. Pokud ale nejste objednaní, můžete krev darovat i tak, ale pouze do 9:45 hodin.

Zdroj: facebook Fakultní Thomayerovy nemocnice, IKEM, Blesk.cz

Autor: Ivan GlaserSouvisející články