Epidemie podle Babiše neskončila. Tady je situace nejhorší

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Podle slov premiéra Andreje Babiše není aktuální situace v rámci šíření nákazy onemocnění covid-19 moc dobrá a epidemie stále neskončila. I nadále upozorňuje na to, že je důležité očkování a celková proočkovanost populace. Informuje o tom web iDnes.cz.

Na základě statistik ministerstva zdravotnictví je zřejmé, že počet denních potvrzených případů obyvatel nakažených onemocněním covid-19 v posledních dnech v České republice zastavil.

„Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel stoupl k dnešku na 6,8 z předchozích 6,5. Nejvyšší je tato hodnota v Praze, a to 19 nakažených na 100 tisíc obyvatel, stoupla z počtu 17,“ píše web iDnes.cz.

Praha podle premiéra nevypadá dobře

„Covid neskončil, mimochodem ta čísla v Praze nevypadají vůbec dobře,“ řekl v úterý premiér ve svém proslovu. „Musíme bojovat dál, musíme očkovat a chránit se před jinými zeměmi, kde přicházejí mutace,“ dodal závěrem.

Mírně se zvýšilo také reprodukční číslo. Zatím se podle informací drží pod hodnotou 1, což znamená, že epidemie ustupuje. Na hranici jednoho bodu byla naposled v dubnu.

Praha je na tom nejhůře, co se týče incidenčního čísla. To udává počet potvrzených případů lidí s onemocněním covid-19 v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za posledních 7 dnů. V Praze je toto číslo nad 10, v ostatních krajích je nižší. V královehradeckém kraji byl v uplynulém týdnu nakažený pouze jeden obyvatel.

V pondělí bylo provedeno 29 228 PCR testů a 115 618 antigenních testů. Před týdnem to bylo o více než 54 tisíc antigenních testů více. Také PCR testů odběrné stanice provedly více, zhruba o 3 500.

Zvýšil se počet nakažených nad 65 let

Nemocnice se pomalu začínají vzpamatovávat z nejhoršího scénáře, se kterým musely v posledních týdnech bojovat. Aktuálně je hospitalizováno 59 pacientů, z toho jich je v těžkém stavu 7. V pondělí se zvýšil počet nakažených lidí nad 65 let o 10.

Ukončené očkování má už 3 101 617 lidí. V pondělí se zdravotníkům podařilo použít 108 217 vakcín, z toho druhou dávku dostalo 82 330 lidí. Od začátku roku se podalo přes osm milionů dávek. S onemocněním covid-19 od začátku pandemie zemřelo 30 298 lidí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články