Schillerová se v televizi zase předvedla. Takhle zmatenou jste ji dlouho neviděli

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Alena Schillerova
Zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

V minulém týdnu se jižní Moravou prohnalo tornádo, které všechny šokovalo svou silou. Ministryně financí Alena Schillerová, která se dokonce s kolegou Babišem na místo vydala, nepřekvapila tím, jak zmatená je.

V neděli se ministryně financí objevila jako host v pořadu Otázky Václava Moravce. Zde představila plán, jakým způsobem bude vláda kompenzovat škody po tornádu.

Dotace pro postižené občany

Alena Schillerová oznámila, že se vláda rozhodla dát lidem dva miliony jako nenávratnou dotaci. Tuto částku by měli dostat všichni postižení živlem bez ohledu na to, zda byli, či nebyli pojištěni.

V pondělí byl tento návrh odsouhlasen kabinetem a dvoumilionovou kompenzaci dostanou všichni a bez podmínek. Původně přitom Schillerová uvedla, že lidem s pojistkou bude dotace krácena podle úhrady, kterou dostanu z pojišťovny.

„Nemůžete přece kompenzovat dvakrát, bude se to muset zohlednit,“ uvedla Schillerová. Objevil se názor, že chaotická reakce Aleny Schillerové dokládá, že kabinet nemá jasná pravidla, jak v případech živelních pohrom postupovat, a proto improvizuje.

Dvě hodiny po odvysílání pořadu se na twitterovém účtu paní ministryně objevil příspěvek, který upřesnil tvrzení z televize.


Reakcí Aleny Schillerové kabinet dokládá, že nemá jasná pravidla, jak v případech živelních pohrom postupovat. Tím pádem se začalo improvizovat a licitovat s částkou kompenzací i pravidly pro jejich výplatu.

Bude to stačit?

Dva miliony stačit nebudou. Promluvil o tom Josef Středula v Otázkách Václava Moravce. Řekl, že dva miliony nestačí a že za tuto částku nový dům nepostavíte, ani v Hruškách či v dalších pobořených obcích.

Dále dodal, že na zvýhodněné úvěry do výše tří milionů, které vláda chystá jako součást podpory, nedosáhne každý.

Proč si však pojišťovat nemovitost, když stát kompletně zaplatí její obnovu? Je jasné, že pomoc lidé potřebují a je skvělé, že ji dostávají.

Z loňského průzkumu STEM/MARK pro Home Credit vyplynulo, že nemovitost má pojištěnou pouze čtyřicet šest procent lidí.

Ti ostatní často říkají, že je pojištění zbytečné nebo drahé. Je však jasné, že ti, kteří měli nemovitost pojištěnou, mohou být aktuálně klidnější.

Zdroj: Finmag

Autor: František OlšaSouvisející články