Poslanci schválili státní rozpočet na příští rok. Schillerové se nelíbí a Kalousek to považuje za tragikomedii

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
poslanecka snemovna
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Poslanci schválili státní rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Jak informuje server Seznam Zprávy, jde už o čtvrtý krizový rozpočet v řadě, tedy o rozpočet s takto obrovským schodkem. Pro rozpočet jako celek hlasovalo 96 ze 175 přítomných poslanců, výhradně z pěti stran vládní koalice. Poslanci ANO a SPD byli proti.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury se jinak v současné situaci jednat nedalo, je ale třeba některé věci změnit, protože dlouhodobě takto Česká republika jednat nemůže. „Budeme omezovat nějakým způsobem rozsah služeb, které poskytuje stát, protože dlouhodobě je takhle stát financovat nemůže,“ uvedl podle iDNES.

„Rozpočtu na příští rok můžeme říkat protikrizový, válečný nebo solidární. Inflace bude i v příštím roce generovat další mimořádné výdaje v čele s vyššími důchody, sociálními dávkami a především zastropováním cen elektřiny a plynu. Vedle toho se rozpočet musí popasovat také s ryze válečnými výdaji, jako jsou dodatečné peníze na modernizaci naší armády,“ cituje jeho slova přímo ministerstvo financí.

Lidem zajistí bezpečí

Premiér Petr Fiala na svém twitteru uvedl, že státní rozpočet na rok 2023 České republice zajistí bezpečí. „Je to rozpočet, který lidem pomůže překonat energetickou krizi, a dokonce nám v rámci možností dovoluje investovat do budoucnosti, do infrastruktury, do vzdělávání, do vědy a inovací,“ napsal.

Svými slovy ale občany ČR příliš nepřesvědčil. „Tak hlavně je to cár papíru, který se bude příští rok třikrát předělávat, jak už se stalo dobrým zvykem za vlády AB. Protože až přijde ekonomická krize‚ kterou nikdo nemohl očekávat, tak ty příjmy a výdaje budou úplně někde jinde,“ napsal jeden z uživatelů pod příspěvek.

Státní tragikomedie

Na vládu se po schválení rozpočtu navalila vlna kritiky. A to nejen ze strany občanů, ale především od opozičních politiků. Na svém facebooku se k situaci vyjádřila například bývalá ministryně financí ve vládě Andreje Babiše Alena Schillerová.

„Hnutí ANO rozhodně rozpočet 2023, který je na hranici legálnosti, navíc s odhady příjmů zcela na vodě, nepodpoří. Je to pouhé PR, politický marketing ministra financí Zbyňka Stanjury a celé vlády Petra Fialy,“ uvedla.

Na její slova pak ale navázal i Miroslav Kalousek, podle kterého jsou úplně vedle jak Alena Schillerová, tak i vláda. „Nikdo nikdy nesliboval snižování dluhu. Vláda slibovala snižování každoročního deficitu. Tento slib vláda neplní a zaslouží za to oprávněnou kritiku. Je ale tragikomické, když to kritizuje Alena Schillerová, která plánovala deficity ještě vyšší,“ napsal na twitteru.

Kromě Schillerové pak kritizovali politici i dalšího člena hnutí ANO, a to přímo jeho lídra Andreje Babiše. Ten se totiž zasedání neúčastnil a místo toho na sociální síti sdílel informace o tom, že peče vánočku.

Normální poslanec je dnes v práci ve sněmovně, kde se projednává nejdůležitější zákon roku, státní rozpočet! Ale předseda hnutí ANO Andrej Babiš na to peče, a to doslova,reagoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka

Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Ministerstvo financí ČR, Seznam Zprávy, iDNES, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články