Poslanci se shodli na novele mediálních zákonů. Podle ANO a SPD se vláda pokouší ovládnout média

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ales juchelka
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Poslanci se včera shodli na změně mediálních zákonů, konkrétně zákona o České televizi a zákona o Českém rozhlasu. Nově bude třetinu rad veřejnoprávních médií vybírat Senát. Jednání podle Seznam Zpráv trvalo 13 hodin a poslanci SPD a ANO se marně snažili schválení novely zabránit.

Podle poslance Aleše Juchelky za ANO se česká vláda pokouší ovládnout média. Podle iDNES dokonce kabinet obvinil z toho, že chce mít v České republice média svázaná po vzoru Maďarska a Polska.

Opozice celkově se pokoušela prosadit zamítnutí nového zákona, nakonec ale prvním čtením prošel a nyní se jím budou zabývat výbory. Počet členů Rady ČT se má podle vládního návrhu zvýšit z 15 na 18. Dvanáct radních mají volit poslanci a šest Senát. Do Rady Českého rozhlasu by Senát nově vybíral tři členy, zůstala by devítičlenná, uvádí server.

Špatná, nedomyšlená a drahá

Kromě toho, že se ANO a SPD nelíbí snaha vlády ovládnout média, kritizoval především Juchelka i další faktory. Podle jeho slov je novela zákona špatná, nedomyšlená a drahá. Nelíbí se mu například to, že novela zvyšuje právě počet radních veřejnoprávní televize.

Jak uvedl podle serveru Novinky, půjde jen o další tři zbytečně placená místa pro kandidáty vládní koalice, která si tímto způsobem bude kontrolovat volbu generálního ředitele České televize. „Chcete si pohlídat volbu ředitele, to je očividné,“ prohlásil.

K situaci se vyjádřil i na svém twitteru, kde napsal: „Koalice se naprosto nepokrytě snaží ovládnout média veřejné služby, zejména Českou televizi a Český rozhlas. Nový mediální zákon má nastolit nová pravidla pro volby do mediálních rad a účelové pasáže zákona opravdu bijí do očí.“

Z jiného světa

Proti názorům Juchelky se ve Sněmovně ohradil ministr kultury Martin Baxa za ODS. „Každý z nás žijeme v jiném světě. My naopak komplikujeme cestu k ovládnutí veřejnoprávních médií a mediálních rad. Já žiju ve světě, kde považujeme nezávislá veřejnoprávní média za klíčový pilíř demokracie. Vy žijete ve světě, kde základní premisou je ovládnutí veřejnoprávních médií, jak diktovat generálnímu řediteli nebo radě, co se má dělat,“ řekl.

Kromě ANO se za každou cenu proti zákonu bránilo i SPD. Lídr hnutí Tomio Okamura prohlásil, že bude proti rozhodnutí nyní bojovat všemi dostupnými prostředky. „Co se tu zavádí, je cenzura, nálepkování a zesměšňování názorových oponentů,“ uvedl poslanec SPD Radek Koten podle CNN Prima NEWS.

„Vládní koalice Petra Fialy chce politicky ovládnout vysílání České televize, protože jim klesají preference, a zneužít tak koncesionářské poplatky všech občanů ve svůj politický prospěch,“ napsal na svém facebooku Okamura a zveřejnil projev, ve kterém se proti rozhodnutí silně ohradil.

Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, iDNES, Seznam Zprávy, Novinky, CNN Prima NEWS, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články